2024 Eurovision şarkı yarışmasına İsveç'in Malmö şehrinde ev sahipliği yapılıyor.

Bu yıl 7 Mayıs Salı akşamı birinci yarı final, 9 Mayıs Perşembe akşamı ise ikinci yarı final düzenlendi ve toplamda 20 ülke finale yükselmeye hak kazandı. Büyük 5’li (Big Five - Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık) olarak adlandırılan kurucu ülkeler ve geçtiğimiz yılın kazananı İsveç ile birlikte finalde 26 ülke yarışacak.

Dikkatsizlik az daha can alıyordu: Park halindeki uçaktan yere çakıldı Dikkatsizlik az daha can alıyordu: Park halindeki uçaktan yere çakıldı

7 Mayıs'taki ilk yarı final gecesinde Sırbistan, Portekiz, Slovenya, Ukrayna, Litvanya, Finlandiya, Kıbrıs, Hırvatistan, İrlanda ve Lüksemburg final biletini alan ülkeler oldu.

9 Mayıs'taki ikinci yarı final akşamında ise İsrail, Letonya, Avusturya, Hollanda, Norveç, Estonya, Ermenistan, İsviçre, Gürcistan ve Yunanistan finale katılmaya hak kazandı.

Eurovision 2024 1

İSRAİL’E BÜYÜK TEPKİ

İsveç'in Malmö kentinde düzenlenen yarışmada binlerce kişi 7 Ekim’den bu yana Filistin’e adeta cehennemi yaşatan İsrail’in katılımını protesto etti.

Ukrayna’ya savaş açan Rusya’nın geçtiğimiz yıl diskalifiye edilmesi sonrası İsrail’in de yarışmaya katılmaması gerektiğini söyleyen binlerce Filistin destekçisi, yarışmadan önce de duruma tepki göstermişti.

İsrail’in finale yükselmesinin ardından yarışmadaki gerilim iyice tavan yaptı.

Yarı final öncesi Malmö kentindeki Filistin yanlısı protestoya katılanlar arasında iklim aktivisti Greta Thunberg de vardı.

BBC'ye konuşan Thunberg, İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonuna karşı ses yükseltmenin ve harekete geçmenin "ahlaki bir yükümlülük" olduğunu söyledi ve “Eurovision yarışmasının yapıldığı sırada Malmö sokaklarını dolduran on binlerce insan bunun devam etmesini kabul etmeyeceğimizi söylüyorsa, bu çok güçlü bir sinyaldir ve bir fark yaratır” ifadelerini kullandı.

Eurovision 2024 2

O ÜLKE DİSKALİFİYE EDİLDİ

İsrail ve Eurovision gerilimi sürerken, yarışmada bir şok yaşandı. Yarışmada ‘Europapa’ adlı şarkısıyla Hollanda temsilcisi Joost Klein, bu geceki büyük final öncesi Eurovision’dan diskalifiye edildi.

Eurovision organizatörlerince yapılan açıklamada, Hollandalı temsilci Klein'ın, bir ekip üyesine yönelik davranışının "yarışma kurallarının ihlali" olarak değerlendirildiği belirtildi.

Klein'ın final yarışmasından diskalifiye edildiği bildirilen açıklamada, "Yarışmadaki tüm personel için güvenli ve emniyetli bir çalışma ortamı sağlamaya kararlıyız" ifadesi kullanıldı.

Eurovision 2024 3