Kentin kültürel ve tarihi değerlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için faaliyetlerini sürdüren Ankara Kulübü Derneği, geçtiğimiz akşam düzenlediği ‘Ankara Kınası’ etkinliği ile birçok kişiyi ağırladı.
Ankara’nın unutulmaya yüz tutmuş geleneklerinden olan Ankara Kınasını yaşatmak için gerçekleştirilen etkinliğe dernek üyeleri katılım sağladı.
Düzenlenen gecede, Ankara Kulübü Derneği’nin Bacıerenleri geleneksel gelin kınasını yansıtan tiyatral etkinliği düzenlendi. Ankara Konağı’nda akşam saatlerinde başlayan etkinliğe, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özarslan ev sahipliği yaptı.
Etkinlikte, Geleneksel Ankara Gelin Kınası, Bacıerenler oyunu, Sarı Zeybek Oyunu, ve tiyatral gösteriler düzenlendi. Her yaş grubundan bulunan Bacıerenler, geleneksel oyunlarla Ankara Kınasını canlandırdı.
HALKA AÇIK OLARAK YAPILMAYA DEVAM EDECEK
Etkinliğin açılışında konuşan Ankara Kulübü Derneği Başkanı Dr. Metin Özarslan, uzun zamandır hayalini kurduğu Ankara Kınası projesini, büyük bir katılımla ilk kez gerçekleştirdikleri için mutluluğunu paylaştı.
Ankara Bacıerenler Gelin Kınası’nın artık rutin olarak yapılacağını açıklayan Özarslan, kınaların halka açık bir şekilde senede 3-4 kere yapmayı düşündüklerini duyurdu. Türk kültüründe gelin kınalarının yerinin çok önemli olduğunun altını çizen Özarslan, şu ifadelere yer verdi:
“Gelin kınaları çok önemli çünkü kültürün, geleneğin birçok özellikleri kınada sergileniyor. Kına türküleri, kına ağıtları, kına oyun havaları, kına müzikleri, seyirlik oyunlar ve birçok önemli geleneği kınalarda görmek mümkün. Dolayısıyla Ankara'ya özgü kınanın içindeki tüm geleneksel ögeleri, zaman içerisinde sergileme imkanı bulacağız.”
KINA ALBÜMÜ ÇIKACAK
Bacıerenlerin ve Seymenlik kültürünün önemli bir gelenek olduğunu açıklayan Özarslan, “Bacıeren kültürü 800 yıllık bir gelenek ve bunu yaşatan yegane dernekte Ankara Kulübü Derneği’dir” dedi.
Ankara Kulübü olarak, Ankara’nın geleneklerini yaşatmak adına yola çıktıklarını ifade eden Özarslan, ayrıca Ankara’ya özgü geleneksel oyunların, tiyatral gösterin ve basılmış kitapların yanı sıra, gelecek zamanda Ankara Kına türkülerinin olduğu bir albüm çıkartacaklarının müjdesini verdi.
“ÖNCE TÜRKİYE SONRA TÜM DÜNYA DUYACAK”
Ankara’nın kültürüne sahip çıkarak, unutulmaya yüz tutmuş geleneklerini yaşatmaya devam edeceklerini belirten Özarslan, “Ankara Kulübü olarak Anadolu Bacılarının, Bacıerenleri’nin tüm geleneklerini ayağa kaldıracağız. Önce Türkiye'ye sonrada tüm dünyaya duyuracağız” açıklamalarında bulundu.
Ankara Gelin Kınası gösterilerinin ardından eğlenceye katılımcılar dahil oldu. Sahneye çıkan vatandaşlar Bacıerenlerle beraber oyun havaları eşliğinde doyasıya oynadı.
Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN