Bugün Ankara Tandoğan Meydanı'nda, Türkiye'nin dört bir yanından gelen emekliler, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'in katılımıyla düzenlenen 'Büyük Emekli Mitingi'nde buluştu. Emekliler, sabahın erken saatlerinde Tandoğan meydanını doldurarak haklarını aramak için toplandı. Ankara’nın 25 ilçesinin gelen emeklilerin yanı sıra il dışından da binlerce emekli geldi. Emekliler ellerindeki pankart ve afişlerle beraber meydanlarda hep bir ağızla haklarını aradı. 

Emeklilerin Sesi Ankara'dan Yükseldi On Binlerce Emekli Tek Yürek Oldu! (7)

Mitingde, sendika başkanları ve emekli sözcüleri konuşmalar yaparak emeklilerin sesi oldu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hükümete ve muhalefete seslenerek, emeklilerin sorunlarını çözmek için hazırlanan 15 maddenin 16 milyon insanın yüzünü güldüreceğini belirtti. 

Emeklilerin Sesi Ankara'dan Yükseldi On Binlerce Emekli Tek Yürek Oldu! (3)

ÖZEL'DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI 

Özgür Özel, konuşmasında, 19 Ocak'ta emeklilere bir söz verdiğini hatırlatarak, seçim çalışmaları süresi boyunca 105 meydanda emeklilerin sorunlarını dile getirdiğini vurguladı. Hükümet tarafından açıklanan emekli maaşlarının travma yarattığını belirten Özel, emeklilere yapılan bu haksızlığı her zaman her yerde dile getireceğini ifade etti. 

Özel, "Sizlerle birlikte hep beraber Türkiye ittifakını kurduk. Bu sesi ya duyacaklar ya da söz verdiğim gibi sizin sesinizi mutlaka bütün Türkiye'ye duyuracağım" dedi. Mevcut hükümetin, 2024 yılını emekli yılı ilan ettiğini ancak en düşük emekli maaşının 10 bin TL olmasından dolayı emeklilerin yurt dışında tatil yapamadığını ve yurt içinde de geçim sıkıntısı çektiğini dile getirdi. 

Emeklilerin Sesi Ankara'dan Yükseldi On Binlerce Emekli Tek Yürek Oldu! (2)

"EMEKLİ KARIN DOYURMA DERDİNDE” 

Özel, konuşmasında emekli ikramiyeleri ile ilgili de eleştirilerde bulundu. "Eskiden emekli ikramiyesi ile ev alınırdı, sonra otomobil, şimdi ise ancak motosiklet alınabiliyor" ifadelerini kullandı. Hükümet tarafından alınan kararla emeklilerin yazın tatil yapmaları için KYK yurtlarının ücretsiz yapılmasını eleştiren Özel, "Emekliler yurtta kalma derdinde değil, kendi kirasını ödeme ve karnını doyurma derdindedir" dedi. 

Altındağ Belediyesi, metruk yapıları tek tek yıkıyor Altındağ Belediyesi, metruk yapıları tek tek yıkıyor

Emeklilerin Sesi Ankara'dan Yükseldi On Binlerce Emekli Tek Yürek Oldu! (8)

"ASGARİ ÜCRETTEN AZ OLMAMALI" 

Özel, "Yazıklar olsun bu düzene, değiştireceğiz bunu. Bu iktidar geldiğinde en düşük emekli maaşı 1 buçuk asgari ücretti. Yani sizinle hiç uğraşmasalar bugün en düşük emekli maaşı 26 bin liraydı. Altın hesabı yapalım. Bu iktidar geldiğinde en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın alınıyordu. Şimdi 2 buçuk altın alınamıyor. Emekliyi bu hale getirenlerden 31 Mart'ta hesap sordunuz. Sesinize kulak vermezlerse ilk seçimde yine soracaksınız" ifadelerini kullandı. Özgür Özel, en düşük emekli aylığının hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlamak gerektiğini vurguladı. 

Emeklilerin Sesi Ankara'dan Yükseldi On Binlerce Emekli Tek Yürek Oldu! (1)

BAKAN ŞİMŞEK’E ÇAĞRI: “GULYABANİNİ AL SARAYA GÖTÜR” 

Özel, mitingde yaptığı konuşmada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de seslendi. Özel konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Her türlü kemer sıkmada akıllarına emekliler geliyor. IMF değil ama IMF'nin hayaleti aramızda dolaşıyor. Mehmet Şimşek beni dinle, bu gulyabanini al saraya götür, biraz da zenginlerden alsın. Bu garibanı, emekliyi bıraksın artık. Türkiye'de 100 lira vergi toplanıyor, bunun 64 lirası dolaylı vergilerden, ikinci en büyük vergi ücretlilerden alınıyor. Kalan yüzde 10 zenginlerden alınıyor. 100 liranın 90'ını zenginden toplayacaklarına, 10'unu topluyorlar. İşte kaynak buradadır." 

Emeklilerin Sesi Ankara'dan Yükseldi On Binlerce Emekli Tek Yürek Oldu! (4)

Editör: Sema Türkel