Dudakların kuruması, solgunlaşması ya da çatlaması gibi belirtiler vücudunuzun içsel denge ve sağlık durumu hakkında size mesajlar veriyor olabilir. Sağlıklı bir vücudun yansıması olan ve yüzün en çarpıcı özelliklerinden biri olan dudaklardan sağlık durumunu anlamak mümkün olabilir.

Yeterli su içmek, dengeli beslenmek, sağlık kontrollerini aksatmamak dudaklarınızın ve genel sağlığınızın korunmasına yardımcı olmakla beraber vücudun içsel denge ve sağlık durumu hakkında da size bilgi verebilir.

Dudakların sağlığınız hakkında söylediği birçok şey var!  (2)

B12 eksikliği Alzheimer yapar mı? Uzman doktor açıkladı B12 eksikliği Alzheimer yapar mı? Uzman doktor açıkladı

İşte dudaklarınız sağlığınız için neler söylüyor..

KURU VE ÇATLAMIŞ DUDAKLAR

Dudakların kurumaya başlaması havaların soğuması ile başladı. Ama tek etken havaların soğuması değildir. Dehidrasyon veya vitamin eksikliğinden de kaynaklanan kuruluk uzmanların açıklamasına göre yetersiz beslenmenin veya cilt rahatsızlıklarının da habercisi olabileceğini belirtiyor.

SOLUK DUDAKLAR

Kanda oksijen eksikliğini işaret eden soluk veya mavimsi dudaklar kansızlığa, zayıf kan dolaşımına veya solunum sorunlarına işaret ediyor olabilir.

ŞİŞ DUDAKLAR

Dudak şişmesine ise alerjiler, enfeksiyonlar ya da anjiyoödem gibi tıbbi müdahaleler gerektiren inflamatuar durumlar sebep olabilir.

Dudakların sağlığınız hakkında söylediği birçok şey var!  (3)

AĞIZ KENARINDA ÇATLAKLAR

Ağız kenarında oluşan çatlaklar birçok kişinin canını sıkmaktadır. Peki bu çatlaklar neden oluşur sorusu merak edilenler arasındadır. B vitamini veya demir eksikliğinden bir işareti olan ağız kenarı çatlaklıkları açısal keilitis adı verilen bir mantar enfeksiyonu olabilir.

YARALAR VEYA LEZYONLAR

Dudaklarda oluşan kalıcı yaralar veya lezyonlar ise uçuk ya da pamukçuk gibi enfeksiyonların belirtisi olabilmektedir.

DUDAKLARDAKİ RENK DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Dr. Arora, dudaklardaki koyu lekeler veya renk değişikliğinin hormonal dengesizliğin, vitamin eksikliğinin veya bazı ilaçlara verilen reaksiyonun belirtisi olabileceğini ifade ediyor.