Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi son günlerde bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “2017 yılında yapılan sözleşmelerle kamu zarara uğratıldı iddialarına yanıt verdi.
 Dmm Sözleşmeler Kamuyu Zarara Uğrattı Iddialarına Yanıt Verdi.

DMM tarafından resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bahse konu olan 2017/13 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı kapsamında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ilgili şirketlerle yapılan anlaşmalarla ilgili herhangi bir kamu zararı oluşmadığı açıklandı. Ayrıca, tüm işlemlerin Sayıştay denetiminden geçmiştirildiği bildirildi.

"TÜM YATIRIMCILARLA EK SÖZLEŞMELER YAPILDI"

Türk Lirasının değerinin korunması ve kamu sözleşmelerinde standardizasyonun sağlanması amacıyla, 683 sayılı KHK kapsamındaki kamu kurumlarının yabancı para cinsinden yurtiçi ödeme yükümlülüğü olan alacaklarını, borçlunun talebi üzerine 2 Ocak 2017 tarihinde Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz alış kurundan, 31 Aralık 2017 tarihine kadar Türk Lirası olarak tahsil edebilmesine imkan sağlandığı bildirildi. Bu nedenle, ilgili mevzuat doğrultusunda başvuran tüm yatırımcılarla Hazine alacakları için uygulanan faiz oranı esas alınarak ek sözleşmeler yapıldığı ifade edildi.

DMM, "Tüm borçlulardan da bütün alacaklar, o günün kurundan hesaplanarak zamanında ve eksiksiz tahsil edilmiştir" dedi. DMM, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kamuoyunu yanıltmaya yönelik manipülatif açıklamalara itibar edilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Dolar Euro yatırımcıları dikkat! Dolar ve Euro sert düşüşe geçti Dolar Euro yatırımcıları dikkat! Dolar ve Euro sert düşüşe geçti

Dmm Sözleşmeler Kamuyu Zarara Uğrattı Iddialarına Yanıt Verdi-1

Kaynak: HABER MERKEZİ