Tüm ülke genelinde atama bekleyen birçok öğretmen, KPSS puanlarına rağmen mülakatlarda elenmeleri veya atanamamaları üzerine protesto etmek üzere Ankara'nın Ulus Meydanı'nda bir araya geldi.

‘Susma haykır 100 bin haktır’ sloganları atan öğretmen adayları, 14 Mayıs’taki seçimlerde vaat edilen Cumhuriyetin 100’üncü yılında mülakatsız 100 bin öğretmen atamasının gerçekleşmesini talep etti.

Yapılan eylemde konuşma gerçekleştiren Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mesut Öner, Eğitim Bir-Sen olarak atanamayan öğretmenlerin yanında olduklarını ifade ederek, "Eğitimin bir paydaşı olarak atama bekleyen siz öğretmen adaylarının daimi yanında olmaya devam ediyoruz. Bu noktada gerek gerek hazırladığımız raporlarımızda gerek ortaya koyduğumuz çalışmalarımızla şu anki öğretmen atanmasında yeterli bir sonuç ortaya çıkmadığını her defasında ifade ettik" dedi.

"DOĞRU SÜREÇTE YÜRÜTÜLMESİ GEREKİYOR"

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, STK temsilcileriyle bir araya geldi: Yeniden göreve talibim Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, STK temsilcileriyle bir araya geldi: Yeniden göreve talibim

Öner, "Özellikle izleme değerlendirme raporumuzda ifade ettiğimiz öğretmen başına düşen öğrenci sayısının OECD ortalamasına ulaşabilmesi muhtemelen 140 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu raporumuzda net bir şekilde ortaya koyduk. Ücretli öğretmenle sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülemeyeceğini defaten ifade ettik. Bu açıdan bir an evvel öğretmen atamalarını sağlıklı bir zeminde, doğru bir süreçte sürdürülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Konuşmanın ardından öğretmen adayları sembolik olarak diplomalarını alana getirilen tabutun içine fırlattı. Eylem, polis müdahalesi olmadan sorunsuz bir şekilde sona erdi.

İHA