Dokuz Eylül Üniversitesi, Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye'deki yapılan bilimsel çalışmalar ışığında yeni fayların olduğunu ifade ederek, "Faylarımız sürekli artacak, hiçbir zaman azalmayacak" ifadelerini kullandı. 

"Bilim insanları olarak fayları tanımak için çalışıyoruz"

Edirne'ye bir konferans için gelen Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ifade ederek önemli açıklamalarda bulundu:" Türkiye'de 485'in üzerinde diri fay parçası var. Bunlar 5,5 büyüklüğünün üzerinde depremler üretebilir. Hemen hemen her ilimizde fay var. Yeni yapılan bilimsel çalışmalar yeni fayların olduğunu da ortaya çıkarıyor. Faylarımız sürekli artacak, hiçbir zaman azalmayacak. Denizdeki faylar da gündemde. Onların da haritalandırma süreci başlamış durumda. MTA ve ilgili kuruluşlar tarafından yapılıyor. Bilim insanları olarak fayları tanımak için çalışıyoruz."

"Bina bazında yapı stoku envanteri çıkartılmalı"

Prof. Sözbilir, depreme dayanıklı konutların yapılması gerektiğini ifade ederek, "Bazı binalar deprem yönetmeliklerine göre, olması gerektiği gibi yapılmamış. Olması gereken yerde yapılmamış, fayların üzerinde, sıvılaşmanın olduğu yerlerde yer alıyor binalarımız. Dolayısıyla onların kentsel dönüşümle yıkılması ve yeniden yapılması uzun süreden beri Türkiye gündeminde. Bina bazında yapı stoku envanteri çıkartılmalı. Binaların depreme karşı dayanımı nasıl, bunu çok iyi ortaya koymak gerekiyor. Bunlarla ilgili yoğun bir çalışma yapılıyor." açıklamalarında bulundu. 

Endonezya’da yanardağ patlaması sonucu 11 kişi hayatını kaybetti Endonezya’da yanardağ patlaması sonucu 11 kişi hayatını kaybetti