Çalışmayan emeklilere verilecek olan 5 bin TL’lik ikramiye, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. CHP, çalışan emeklilerin de ikramiye alması gerektiğini savundu. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, konuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Günaydın, Türkiye bir yargı krizi hatta derinleşen bir devlet krizi yaşıyor. Bir taraftan da milyonlarca yurttaşımız için yaşam olağan sıradanlığı ile akıp gidiyor. TÜİK’in 2023 yılı Eylül ayında açıkladığı verilere göre; 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin TL’dir. Yoksulluk sınırı ise 43 bin 400 TL’dir. Yine bekar bir bireyin yaşamını sürdürebilmesi için aylık giderinin en az 17 bin TL olması gerektiğini TÜİK istatistikleri ortaya koymaktadır. Buna karşılık Türkiye’de 16 milyon emeklinin yarısından fazlası 7 bin 500 TL aylığa mahkum edilmiş durumdadır. Bu bir skandal iken bütçe yetersizliği nedeniyle emekliye para verilemediği iddia edilirken, diğer taraftan Saray’ın saltanatı bütün hızıyla sürerken ve yalnızca Kur Korumalı Mevduata 600 milyar TL gömülmüşken, emeklileri bu açlık sınırının altında yaşama mahkum etmenin açıkça zulüm olduğu görülmektedir. Cumhuriyet'in 100'üncü yılı nedeniyle emeklilere verileceği söylenilen 5 bin TL'lik bence maalesef çok yetersiz ikramiye çalışan emeklilerden esirgenmiştir. Yani AK Parti mantığına göre bir insan 65 ya da 70 yaşına gelmişse emekli maaşıyla geçinemiyor ise bu nedenle, örneğin; çiftçilik yapıyorsa ya da kargo taşımacılığı yapıyor ise bu insan 5 bin TL ikramiyeyi almayı hak etmemektedir. Bu açık bir eşitsizliktir” ifadelerine yer verdi.

cumhuriyet-halk-partisi-emekliye-verilecek-5-bin-tl-ikramiyeyi-aymye-tasidi-her-emekli-yararlanmali

“5 BİN TL’DEN MAHRUM BIRAKLIAN BÜYÜKLERİMİZ BU İKRAMİYEYE KAVUŞSUNLAR”

Şeker Yatırım Halka Arz Görünmüyor? Şeker Yatırım Halka Arz Talep Girişi Nasıl Yapılır? Şeker Yatırım Halka Arz Görünmüyor? Şeker Yatırım Halka Arz Talep Girişi Nasıl Yapılır?

Bu uygulamanın açık bir şekilde insan haklarına aykırı olduğunu belirten Günaydın, “CHP grubu olarak bu yasa TBMM'den geçerken her türlü muhalefeti yaptık. Ancak AK Parti ve MHP blokunun oylarıyla maalesef bu yasa Meclis’ten geçti ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Bugün AYM'nin önündeyiz. AYM'ye iptal dilekçemizi sunacağız. Umuyor ve diliyorum ki AYM bunu bir an evvel iptal etsin. Yine umuyor ve diliyorum ki, Anayasa'nın 153'üncü maddesinin son fıkrasında yazılı olan AYM kararlarının bağlayıcılığına, yasama, yürütme, yargı makamları ve idare makamları uysun ve bu 5 bin TL ikramiyeden mahrum bırakılan emekli dostlarımız, arkadaşlarımız, büyüklerimiz bu ikramiyeye kavuşsunlar” dedi.