New York Emtia Borsası'nda kakao fiyatları ton başına 6.000 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, çikolata endüstrisinde hammaddesi olan kakao üzerindeki baskıyı artırıyor ve önde gelen çikolata üreticilerini ürünlerinde fiyat artışı yapma konusunda uyarıyor.

Özellikle Gana ve Fildişi Sahili gibi Batı Afrika ülkelerinde yaşanan kuraklık, kakao fiyatlarını son bir yılda iki katından fazla artırdı. Bu ülkelerdeki tarım alanlarında görülen hastalıklar ve El Nino etkisi, mahsul kaybına neden olarak kakao üretiminde düşüşe yol açıyor. Son verilere göre, Fildişi Sahili'nin limanlara sevk ettiği kakao miktarı geçen yıla göre yüzde 39 düşüş gösterirken, Gana'nın limanlarına gelen kakao hacmi ise yüzde 35 oranında azaldı.

Oba Makarna'nın halka arz sonuçları açıklandı! Oba Makarna'nın halka arz sonuçları açıklandı!

Yükselen kakao fiyatları, çikolata endüstrisini olumsuz etkiliyor ve büyük şirketlerin kar marjlarını daraltıyor. Önde gelen çikolata üreticileri, kakao fiyatlarının kazançlarını sınırlayabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Ancak bazı analistlere göre, fiyatlar yıl sonunda gerileyecekken bazıları ise hızla yükselmeye devam edecek. Öngörülere göre, 2023 sonunda fiyatlar 5.980 dolara, 2024 sonunda ise 6.346 dolara ulaşacak. Ancak, 2024 yılında fiyatların 2023 seviyelerinin altına düşeceği de tahmin ediliyor.

Mevcut sezonda küresel açığın 375 bin ton olması beklenirken, Fildişi Sahili'nde üretim beklentileri düşerken, Gana'nın üretim tahmini de azaldı. Bu durum, kakao piyasasında dengesizlik ve fiyat oynaklığının devam edeceği beklentilerini güçlendiriyor.