Büyükşehir’den Güdül’e ‘akıllı durak’ dokunuşu! Muhtar istedi, ekipler yaptı Büyükşehir’den Güdül’e ‘akıllı durak’ dokunuşu! Muhtar istedi, ekipler yaptı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve bu gelişme Türkiye gündemine bomba gibi düşmüştü. Çok sayıda hukukçu bu kararın Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti. Bu kapsamda Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı, resmi sosyal medya hesabından, "Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı olarak, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcımız Avukat Dilan İrem SEZEN aracılığıyla bir basın açıklaması yapmak istiyoruz. Üzülerek belirtmek isteriz ki, tutuklu bulunan Milletvekili Can Atalay'ın yargılanması sürecinde yaşananlar, Cumhuriyetimize sürülen kara bir leke olarak karşımıza çıkmaktadır. Adaletin ve demokrasinin temsilcisi olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hukukun üstünlüğü ilkesine olan inancımızı bir kez daha vurgulamak isteriz" notu ile bir basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi'nin Ş. Can Atalay başvurusunda verdiği ihlal kararı üzerine bu karara uyulmamasına, Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik işlemlere başlaması için kararın örneğininin TBMM'ye gönderilmesine ve ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar vermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 153. Maddesi, 'Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazete'de hemem yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar' şeklinde düzenlenmiştir. Madde gayet açık ve yoruma müsait bir madde olmayıp emredici hukuk kuralındandır.

Anayasa Mahkemesi'nin kararı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından derhal uygulamaya konularak Can Atalay hakkında daha önce yapılan yargılamada hak ihlali olması sebebiyle yeniden yargılama yapılmasına ve Can Atalay'ın derhal serbest bırakılmasına karar verilmesi gerekirken, dosyanın Yargıtay 3. Ceza Dairesi'ne gönderilmesi ve ilgili daire tarafından da hukuk, Anayasa ve kanunlar ayaklar altına alınarak Anayasa Mahkemesi üyelerinin terörist ilan edilmesi ve verilen kararın tanınmaması, karara imza atan Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri tarafından yapılmış bir Anayasa darbesi girişimi niteliğindedir.

Bu karar sadece Can Atalay'ın şahsını ilgilendirmemekte ve hukuk düzenimiz ile kanunlar hiyerarşisinin yok edilmesine hizmet eden bir karar olmaktadır. Bu karar ile hak ihlali yapılan yargılamaların önü açılmakta, temel insan haklarından olan adil yargılanma hakkı bertaraf edilmektedir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararı, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine çalınmış kara bir leke olarak tarihteki yerini almıştır.

Devletin temeli adalet üzerine kuruludur. Bu temel ile oynanması ve adaletsiz yargılamaların denetim dışı kalması, devletin temelinden sarsılması anlamı taşır. Hangi siyasi görüşe sahip olduğumuz önem arz etmeksizin herkesin bu karara karşı çıkması son derece önemlidir."

chp-polatli-ilce-baskanligindan-yuksek-yargidaki-kriz-hakkinda-basin-aciklamasi-anayasa-darbesi-girisimidir (2)

HABER: KADİR BUĞRA TOPKAYA