Dilan Polat, Kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanması sonrası mahkemede ‘Oğluma kim bakacak?’ diye bağırmıştı. Marmara Kapalı Cezaevine giren Dilan Polat’ın çocuklarıyla görüşebilmesinin yolu açıklandı.

Kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan ve soruşturması devam eden Dilan Polat, geçtiğimiz gün mahkemede tutuklama kararının ardından "Oğluma kim bakacak" diye bağırdığı belirtilmişti.

HER GÖRÜŞME İÇİN 200 TL

Bunun üzerine birçok kişi cezaevine giren Dilan Polat’ın çocuklarıyla görüşüp görüşemeyeceği yönünde uygulamayı merak etti. Dilan Polat, çocuklarıyla Adalet Bakanlığı'nın görüntülü uygulamasıyla görüşebilecek. Ücretli olan bu görüşmeler içinse her defasında 200 TL ödemesi gerekecek.

Gergerlioğlu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı hakkında karar çıktı! Gergerlioğlu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı hakkında karar çıktı!

UYGULAMA BABAANNENİN TELEFONUNA YÜKLENECEK

Adalet Bakanlığı'nın Akıllı Teknolojilerin İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu (ACEP) isimli görüntülü uygulamasıyla babaannenin yanında kalan çocuklarıyla görüşebilmesi için, babaannenin telefonuna aynı uygulama yüklenecek.

SADECE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME

Gazeteci Emrullah Erdinç, konuyla ilgili açıklama yaparak, şunları söyledi:

"Dilan Polat çocuklarıyla sadece görüntülü görüşebilecek. O da cezaevinin uygulama sistemiyle olacak. Çocuğu şu an babaannesinin yanında o uygulama da babaannenin telefonuna yüklenecek. O uygulamanın adı da ACEP. Bu görüşme ücretli olacak. Yapılan her görüşme de 200 TL.”

ACEP UYGULAMASI NEDİR?

Akıllı teknolojilerin ceza infaz kurumlarına entegrasyonu projesi olan Akıllı Teknolojilerin İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu (ACEP) için yaklaşık 5 yıl önce temelleri atıldı.

Bu proje kapsamında görüntülü görüşme, Bakanlık (Adalet Bakanlığı) iletişim ve e-Doktor uygulaması hayata geçirilmesi sağlandı.

Bu uygulama ile cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklular, belli bir süre dahilinde ve küçük de olsa bir ücret karşılığında görüntülü şekilde hem aileleriyle hem de yakınlarıyla görüşebiliyorlar.

Aynı zamanda diğer şikayetleriyle ilgili olarak da Bakanlık birimleriyle, CTE Genel Müdürlüğü ile doğrudan iletişime geçebiliyorlar.

ACEP UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Hükümlü ve tutuklu yakınlarının görüntülü görüşme yapabilmesi için telefonlarına uygulamayı indirmeleri gerekiyor.  Sisteme kayıtlı telefonlarının bulunduğu mobil cihazlardan Android ve IOS uygulama mağazalarından ''E-Görüş Mobil Uygulaması''nı indirerek kurulum yapmaları gerekmektedir.

Mobil uygulamanın aynı veya farklı bir telefona 3 defa indirilerek silinmesi durumunda güvenlik nedeni ile 4. defa yüklemeye izin verilmemektedir.