ABD’li havacılık şirketi Boeing'in Starliner mekiği ile Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) yapmayı hedeflediği ilk astronotlu uçuş denemesi daha önce tespit edilen helyum sızıntısı ile ilgili incelemelerin devam etmesi nedeniyle bu kez bilinmeyen bir tarihe ertelendi.

ABD’li havacılık şirketi Boeing'in insanları Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ve alçak Dünya yörüngesindeki diğer noktalara götürüp getirmek üzere oluşturduğu Starliner mekiğinin yapacağı ilk astronotlu uçuş denemesi yine ertelendi. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yapılan duyuruda, daha önce tespit edilen helyum sızıntısı ile ilgili incelemelerin devam ettiği belirtilirken, uzmanların 2 gün boyunca uzay aracının sistem performansını ve güvenlik tedbirlerini değerlendirdiğinin altı çizildi. Bilgilendirmede, "Bu alanlarda hala süren çalışmalar var. Bir sonraki muhtemel fırlatma tarihi hala değerlendiriliyor. İleriye dönük daha net bir yol seçildiğinde NASA daha fazla detay paylaşacaktır” sözleri kullanıldı.

ÜST ÜSTE ERTELENDİ

Starliner'ın ilk olarak 6 Mayıs 2024’te yörüngeye gönderileceği açıklanmış, ancak uzay aracında belirlenen valf arızası sebebiyle fırlatma 10 Mayıs 2024 tarihine ertelenmişti. Arızanın giderilmesinin zaman alacağı ifade edilirken, sonraki fırlatma tarihi olarak 17 Mayıs 2024 işaret edilmişti. 17 Mayıs'ta planlanan fırlatma ise Starliner'ın servis modülünde belirlenen helyum gazı sızıntısı sebebiyle 25 Mayıs 2024’e ertelenmişti. Son gelişme ile beraber Starliner'ın yeni fırlatma tarihi tamamen belirsizlik kazanmış oldu.

Gazze'de su krizi! "Hayat zorlaşıyor" Gazze'de su krizi! "Hayat zorlaşıyor"

İHA