Mitolojideki adı Bargylia olan Boğaziçi Köyü, Bodrum yarımadasının kuzeyinde, Güllük Körfezi'nin güneyinde yer alır. Tarihi ve doğal zenginlikleri ile bilinen bu köy, özellikle Bargylia'nın eşsiz atmosferi ile dikkat çeker.

Balıkçılıkla geçimini sürdüren Boğaziçi Köyü, Milas'ın eşsiz doğası ve berrak denizi ile yaz turizminin gözde destinasyonlarından biridir. Boğaziçi Köyü, tarih ve doğa severlere unutulmaz anılar yaşatmak için bekliyor.

HIRİSTİYANLIK DÖNEMİNDE İSE BİR PİSKOPOSLUK MERKEZİ OLMUŞTUR

Bargylia sözcüğü, dil uzmanı Prof. Bilge Umar'a göre M.Ö. 2000'den Luwi veya M.Ö. 1000'de Karia dilinden gelerek "yüksekteki yer" anlamına gelmektedir. Bu antik kent, M.Ö. V. yüzyılda Attika-Delos Deniz Birliği'ne ödenen vergi listelerinde adını duyurmuştur. Büyük İskender'in Karia'yı fethetmesinden sonra kenti üs olarak kullanmasıyla önem kazanmıştır. M.Ö. III. yüzyıldan sonra büyük bir gelişim gösteren Bargylia, Strabon'un belirttiği üzere Artemis Kindyas tapınağına ev sahipliği yapmıştır.

Kent, Hellenistik dönemde de adından söz ettirmiş ve Pergamon krallığının donanması Bargylia'nın limanından faydalanmıştır. Roma döneminde Rodos'un egemenliğine geçse de kısa bir süre sonra Roma'ya bağlılığını ilan etmiş ve bu dönemde kent sikke basmıştır. Hıristiyanlık döneminde ise bir piskoposluk merkezi olmuştur.

Bodrum Yarımadasının Tarih Ve Doğa Harikası Boğaziçi Köyü Ve Bargylia (1)

BİZANS DÖNEMİ SURLARI VE NEKROPOL'E AİT BAZI PARÇALAR BULUNMAKTADIR

Ne yazık ki, Bargylia üzerinde bilimsel bir kazı çalışması yapılmamıştır, bu nedenle antik kentle ilgili bilgilerimiz sınırlıdır. Ancak günümüze kadar ulaşan kalıntılar arasında İlk Çağ surlarından parçalar, mabet temelleri, kabartmalı bir sunak, tiyatro kalıntıları, küçük bir odeon, stoa kalıntısı, Roma çağı su kemerleri, Bizans dönemi surları ve nekropol'e ait bazı parçalar bulunmaktadır.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencileri resim çalıştayı gerçekleştirdi! Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencileri resim çalıştayı gerçekleştirdi!

Boğaziçi Köyü, aynı zamanda doğal yaşamın bir cenneti olarak öne çıkar. Tuzla Sulak Alanı, kış aylarında birçok göçmen kuşa ev sahipliği yapar. Bu kuşlar arasında özellikle pelikanlar ön plana çıkar. Boz ördek, yeşilbaş, sakarca, macar ördeği, sakarmeke, balıkçıl, flamingo, kaz, su tavuğu gibi birçok kuş türü de bu bölgede sıklıkla görülür.

HABER: KARDELEN ÇIKMAZ