Basın İlan Kurumu (BİK) 32. Dönem 4. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Genel Müdür Cavit Erkılınç, İnternet haber sitelerinin süreli yayın kapsamına alınmasının ardından son günlerde soru işareti uyandıran ‘sahte trafik’ konusunda net konuştu.

"ŞİMDİ HABER SİTESİ SEVDALISI OLDULAR"

Genel Müdür Erkılınç, “Yasa çıkmasın diye Meclis’e çıkartma yaparak, protestocuların ön safında yer tutanlar, şimdilerde internet haber sitelerinin sevdalısı oldular. Çünkü unuttukları gazeteciliğin, haber üretmenin ve haber atlatmanın tadına vardılar. Daha az maliyetle, daha hızlı şekilde okura ulaşmanın ve anında geri bildirim almanın hazzını yaşadılar. Bir kısmı da emeksiz kolay paraya alıştı, şimdi bunu kaybetmek istemiyor” şeklinde konuştu.

BİK Genel Müdürü Erkılınç net konuştu! “Kimin sahte trafik ürettiğini biliyoruz” (2)

İYİ NİYETLİ SİTELERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEKLER

Mesleki anlamda doğruyu yapan, iyi niyet ve gayretleri görülen internet haber sitelerini desteklemeye devam edeceklerinin vurgulayan Erkılınç, “Hoşgörülü yaklaştığımız, görmemek için yüzümüzü çevirdiğimiz durumlar olduğunu saklamıyoruz. İnternet haber siteleri çoğalsın, sisteme dâhil olsun, nitelikleri artsın ve her anlamda katma değer üretsinler istiyoruz. Bu alanda oluşan bir istihdam var. Bu istihdamı korumanın; hatta sektör büyüdükçe artırmanın mücadelesini veriyoruz” dedi.

ÖLÇÜM SİSTEMİ SORUNSUZ ÇALIŞIYOR

Erkılınç, bu iyi niyetli yaklaşımları suistimal edenler olduğunu hatırlatarak BİK Analitik dijital ölçümleme sisteminin sorunsuz çalıştığını, kimin gerçek, kimin sahte trafik ürettiğini bildiklerini belirtti.

Sayfada kalma sürelerinin hangi yöntemlerle artırıldığının, edep dışı içerik ve başlıklarla arama motorlarında yer tutulduğunun, SEO yöntemlerinin manipüle edilerek hileli ticaretin en büyük argümanı haline geldiğinin farkında olduklarını vurgulayan Erkılınç, şunları söyledi:

“Devletin çarkı ağır işler ama işler; geri dönüşü de olmaz. O gün geldiğinde ‘ah vah’ etmenin de kimseye faydası yoktur. Bu yanlış yollara tevessül edenler, gerçekte bizi değil, kendilerini kandırdıklarını fark ettiklerinde iş işten geçmiş olacak.”

BİK Genel Müdürü Erkılınç net konuştu! “Kimin sahte trafik ürettiğini biliyoruz” (1)

“SİSTEMİN ARKA PLANINDA ÇOK BÜYÜK BİR EMEK VAR”

Basın İlan Kurumu’nun dijital dönüşüm kapsamında gerçekleştirdiği altyapı çalışmalarını da anlatan Erkılınç, yasa koyucu tarafından tanınan 6 ay gibi kısa bir sürede mevzuat çalışmaları, dijital alt yapı hazırlıkları, internet haber sitelerinden başvuruların alınması, kadroların oluşması, dijital dönüşüm süreçlerinin tamamlanması, ilanların sevki ve yayımının test edilmesi gibi birçok başlığın altından büyük bir başarı ile kalkıldığını ifade etti.

Erkılınç,  “Kısacası iş ‘yazılımı yazdırdım’ demekle bitmiyor. 500’e yakın siteyi 7/24 takip edeceksin. Günde en az 180 milyon sayfa görüntülemesine bakacaksın. 200 milyondan fazla veriyi işleyecek, raporlayacak ve bunları uzun yıllar muhafaza edeceksin. Veri akışını güvenilir şekilde alacaksın, aldanmayacaksın ve siber saldırılar karşısında kendini en iyi şekilde koruyacaksın ve buradaki donanımı 5 yıl gibi uzun bir sürelik ihtiyacı karşılamaya yetecek konteyner mimarisi düzeyinde inşa edeceksin. Bu sistemle birlikte entegre çalışacak diğer sistemlerimizin güncellenmesi, eksiklerin tespiti ve raporlanması, ilave yazılımların alınması gibi ihtiyaçları karşılayacaksın. Dijital dönüşüme dair bu yatırımlar büyük meblağlar gerektiriyor, bunların altından kalkmak için büyük çaba harcıyoruz” diye konuştu.

Türkiye-Japonya diplomatik ilişkileri 100 yaşında Türkiye-Japonya diplomatik ilişkileri 100 yaşında

BİK Genel Kurulu Toplantısı, 1 Aralık 2023 Cuma günü yapılacak oturumun ardından tamamlanacak.