Kadın sporcular bayraklarını gençliğe teslim etti! Kadın sporcular bayraklarını gençliğe teslim etti!

Türkiye'nin Başkenti Ankara'ya yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan tarihi ve kültürel açıdan zengin bir ilçe olan Beypazarı, tarihi evleri, sokakları ve lezzetleriyle öne çıkıyor. Beypazarı'nın geleneksel tatları arasında olan Beypazarı kurusu da yüzyıllara dayanan bir lezzetin hikayesini taşıyor.

Beypazarı'nın tarihi atıştırmalığı Beypazarı kurusu (5)

BEYPAZARI KURUSUNUN TARİHİ 

Beypazarı'na has bir kurabiye olan Beypazarı kurusunun üretiminin en az 100 yıllık geçmişe sahip olabileceği hatta bazı rivayetlere göre Çanakkale Savaşı'nda askerlere azık olarak dağıtıldığı iddia ediliyor. Diğer kaynaklarda ise Beypazarı kurusunun Anadolu topraklarına Oğuz Türkleriyle geldiği söyleniyor.

Beypazarı'nın tarihi atıştırmalığı Beypazarı kurusu (3)

BEYPAZARI KURUSU NASIL YAPILIR?

Tescilli coğrafi işareti bulunan ve ünü Ankara sınırlarının ötesine taşmış olan Beypazarı kurusu, un, tereyağı, şeker ve ceviz içeren basit ancak lezzetli bir hamurdan yapılır. Beypazarı Kurusu, tüm bu malzemeler karıştırıldıktan sonra mayalandırılarak ve dinlendirilmekte, daha sonra simit kalınlığında fitiller hazırlanmakta ve verev bir şekilde kesilerek fırınlanmaya hazır hale getirilmektedir. Bugün bu geleneksel üretim tekniğinden biraz daha farklı ve bazı ayrıntıları “sadeleştirilmiş” olarak yapılsa da, Beypazarı Kurusu’nun lezzeti kendine hayran edici seviyedir. Su içermemesi, sadece süt ile pişirilmesi, enfes bir tereyağı aromasına sahip olması ve tuz ile tarçının farklı bir lezzet birlikteliği oluşturması, Beypazarı Kurusu’nu lezzetli ve sade ama etkileyici bir lezzet olarak öne çıkartmaktadır. 

Beypazarı'nın tarihi atıştırmalığı Beypazarı kurusu (4)

BEYPAZARI KURUSU DAYANIKLILIĞIYLA ÖNE ÇIKIYOR

Çok önceleri evlerde asma yapraklarının üzerine konularak odun fırınlarında pişirilen Beypazarı Kurusu'nun öne çıkan özelliklerinden birisi de dayanıklılığıdır. İçeriğindeki doğal malzemeler ve özenli hazırlık yöntemleri sayesinde uzun süre tazeliğini korur. Doğru koşullarda saklandığında, bu tatlı zamanın etkilerine direnerek kendini korur.

Beypazarı'nın tarihi atıştırmalığı Beypazarı kurusu (2)

BEYPAZARI KURUSUYLA BEYPAZARI'NI KEŞFEDİN

Beypazarı Kurusu, Beypazarı ilçesini ziyaret edenler için mutlaka denemeye değer bir tatlıdır. Bu eşsiz lezzeti tatma fırsatı bulanlar, tarihi ve kültürel mirasa bir dokunuşta bulunmanın yanı sıra, bölgenin diğer lezzetlerini de keşfetme şansı yakalar.

Beypazarı'nın tarihi atıştırmalığı Beypazarı kurusu-1

Eğer Ankara'ya yolunuz düşerse, Beypazarı ilçesine uğrayıp bu tatlı mirası denemeyi unutmayın.

HABER:ARDA ÖZDEN