Yeşilçamın unutulmaz filmleri arasında yer alan Berdama filmi, sinemaseverler tarafından hala izlenmekte. Bedrana filmi hakkında detaylar merak ediliyor. Peki, Bedrana filmi ne zaman ve nerede çekildi? Konusu ve oyuncuları kimler? Sizler için araştırdık. İşte film hakkında detaylar…

BEDRANA FİLMİ NE ZAMAN VE NEREDE ÇEKİLDİ?

1974 yılında Süreyya Duru tarafından yönetilen ve İhsan Yüce ile Vedat Türkali'nin senaryosunu yazdığı bir Türk dram filmi olan Berdana, töreye rağmen birlikte olma mücadelesi veren Davut ve Bedrana adında iki gencin hikayesini anlatıyor.

Berdana filmi, 1974 yılında Elazığ'ın Palu ilçesinde ve il merkezinde çekildi. Berdana filminin bazı sahneleri Elazığ'ın tarihi ve turistik mekanlarında da çekildi. Bu mekanlar arasında Harput Kalesi, Palu Kalesi ve Fırat Nehri yer alıyor.

Berdana Filmi

KONUSU VE OYUNCULARI KİMLER?

Berdana filminin konusu şöyledir: Davut ve Bedrana, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir köyde yaşayan iki gençtir. Birbirlerini seven Davut ve Bedrana, töreye rağmen birlikte olmak isterler. Fakat Bedrana'nın ağası, onu başka bir adamla evlendirmek ister. Davut ve Bedrana, töreyi delerek birlikte kaçmaya karar verirler. Fakat köylüler peşlerine düşerler. Son çare olarak Ağa'ya sığınan Davut ve Bedrana, Ağa'nın yardımıyla evlenirler. Ağa, yaptığı iyiliğin karşılığında Davut'tan kendisi için kaçakçılık yapmasını ister. Davut'un yokluğunda ise çoban Hamza, Bedrana'yı kaçırır. Bunun üzerine köylüler Davut'tan namusunu temizlemesini bekleyecektir.

OYUNCULAR

Perihan Savaş: Bedrana

Aytaç Arman: Davut

İhsan Yüce: Ağa

Tuncer Necmioğlu: Hamza

Talat Gözbak: Bedrana'nın Babası

Sırrı Elitaş: Köylü

Esin Karakaya: Bedrana'nın Arkadaşı

Jessica Alba'nın Tetikte (2024): Netflix Filmi Çekim Mekanları, Oyuncuları ve Konusu Jessica Alba'nın Tetikte (2024): Netflix Filmi Çekim Mekanları, Oyuncuları ve Konusu

Sabahat Işık: Bedrana'nın Annesi

Reşit Çildam: Köylü

Zülfikar Divani: Köylü

Fahri Aktürk: Köylü

Editör: Büşra Çinkaya