TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay açıkladı: Asgari ücret pazarlığı bu rakamdan başlayacak! TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay açıkladı: Asgari ücret pazarlığı bu rakamdan başlayacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Yatırım Bankasından (AYB) depremin yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla 400 milyon euro finansman alındığını duyurdu.

Şimşek, verdiği röportajda şunları söyledi:

"Türkiye Deprem Sonrası Yeniden İmar Çerçeve Projesi" kapsamında kullanılmak üzere İLBANK'a karşılıksız tahsis edilmek üzere 400 milyon avro tutarında finansman sağlanacağını aktaran Şimşek, "Avrupa Yatırım Bankasından, depremin yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla 400 milyon avro finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşmasını imzaladık.

6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgeyi yeniden inşa etmek için bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yaklaşık yüzde 3'ünü harcıyoruz."

2018 YILINDAN BU YANA İLK FİNANSMAN

AYB'den son olarak 2018 yılında proje amacıyla finansman sağlandığını söyleyen Şimşek, "Diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi AYB ile de iletişimimiz çok daha güçlü bir hale gelmiştir. Böylece 2023 yılında kasım ayı itibarıyla proje finansmanı amacıyla sağlanan dış finansman miktarı 7,5 milyar dolara ulaşmıştır" dedi.

Verdiği röportajı X hesabından da paylaşan Şimşek, uluslararası finansal kuruluşlarla ilişkilerin güçlendiğini ve ulusal rezerv artışının kırılganlığı da azalttığını belirterek "Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.