Memur ve memur emeklileri için heyecanla geçen toplu sözleşme görüşmeleri, kısmi olarak uzlaşı ile sonlandı. Sözleşme sonrasında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Türkiye Yüzyılı'na yakışan bir başlangıç yapmış olduk. Tabii gönlümüzden geçen, mali haklar konusunda da genel bir uzlaşma olsaydı çok daha iyi olurdu” ifadelerini kullandı.

"ÖNEMLİ BİR RAKAM"

Hiçbir kamu görevlisini, esnafı, emekliyi enflasyona ezdirmeyeceklerini söyleyen Bakan Işıkhan, “Zaten Ocak 2024'te yüzde 40-45'e yakın bir zam artışı olacak tüm kamu görevlilerimize. Bence bu çok önemli bir rakam” müjdesini verdi.

Özel Halk Otobüsü esnafı isyan etti: Bizim esas meselimiz, mazot fiyatları ve hükümet Özel Halk Otobüsü esnafı isyan etti: Bizim esas meselimiz, mazot fiyatları ve hükümet

TEKLİFLER

Görüşmelerde, hükümet tarafları son olarak 2024 için toplam yüzde 15+10, 2025 için ise toplam yüzde 6+5 zam teklif etmişti. 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam isteyen Memur-Sen bu teklifi kabul etmemişti.

31 AĞUSTOS'TA AÇIKLANACAK

Bu anlamda taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlamış oldu. Bürokrat, sendika temsilcisi, Yüksek yargı mensubu ve akademisyenlerin içinde bulunduğu 11 kişilik kurul, kararını 31 Ağustos tarihinde açıklayacak.