Ankara Ziraat Mektebi, Osmanlı İmparatorluğu'nun tarımı geliştirme çabalarının bir sonucu olarak 1908 yılında Vali Ali Münif Bey tarafından açılmış bir okul olarak bilinir. 

Kurtuluş Savaşı'nın ilk günlerinde, 27 Aralık 1919'da Sivas'tan Ankara'ya gelen Heyet-i Temsiliye'ye bu bina karargâh olarak tahsis edildi. Binada, Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki Heyet-i Temsiliye üyeleri, önemli kararlar alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini attılar. Bu süreçte, Ankara'nın ilk karargâhı olan Ziraat Mektebi'nde birçok önemli gelişmenin yaşandığı bilinir. 

Ziraat Mektebi

İLK KARARGÂH YERİ 

Günümüzde Başkent Ankara'nın Keçiören ilçesinde yer alan bu tarihi bina, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün binası olarak kullanılmakta. Ziraat Mektebi, tarihte son derece büyük öneme sahip bir yer olarak değerini korumayı sürdürüyor. 

Polatlı’da 19 Mayıs coşkuyla kutlandı Polatlı’da 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

Milli Mücadelenin temellerinin bu binada atılması sebebiyle de günümüzde sahip çıkılan ve korunulan önemli yerlerden biri olan Ankara Ziraat Mektebi, tarihler 1937 yılını gösterdiğinde, büyük bir tadilat geçirmiş olup  'Meteoroloji Kuzey İstasyonu Binası' olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1952 yılında Meteoroloji'nin Genel Müdürlük Binası olarak hizmetlerini sürdürmüştür.