İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu, Refah kentine yüksek seviyede kara operasyonu yapılması halinde silah tedarikini durduracağını söyleyen ABD yönetimine dolaylı yanıt vererek, “Yalnız kalmamız gerekiyorsa yalnız kalırız. Daha önce de ifade ettiğim gibi gerekirse tırnaklarımızla savaşacağız” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkesine geçen hafta bir silah sevkiyatını durduran ABD yönetimine yayımladığı görüntülü mesajla imalı bir yanıt verdi. Netanyahu, İsrail’in şu anda bağımsızlığını ilan ettiği 1948 yılına göre çok daha güçlü olduğunu söyledi. Binyamin Netanyahu, “Düşmanlarımızı ve bizleri yok etmek isteyenleri mağlup etmek için son derece kararlıyız ve birlik ve beraberlik içindeyiz. Yalnız kalmamız gerekiyorsa yalnız kalırız. Daha önce de söylediğim gibi gerekirse tırnaklarımızla savaşacağız” sözlerini kullandı.

Dışarıdan baktım yeşil türbe... Suudi Arabistan'da ilk kez mayolu defile düzenlendi! Dışarıdan baktım yeşil türbe... Suudi Arabistan'da ilk kez mayolu defile düzenlendi!

“UMARIM SORUNLARI ÇÖZERİZ”

Netanyahu öte yandan, ABD televizyonuna verdiği bir demeçte kendisinin ve Biden'ın Gazze’deki savaşla ilgili anlaşmazlıklarının üstesinden gelebileceklerini düşündüğünü belirtti. Netanyahu, "Sık sık anlaşmalarımız oldu ama fikir ayrılıklarımız da oldu, bunları çözmeyi başardık. Umarım artık bunları da çözeriz ama ülkemizi korumak için üzerimize düşeni yapacağız” şeklinde konuştu.

BİDEN’IN AÇIKLAMASI GÜNDEM HALİNE GELMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, ABD basınına verdiği demeçte, İsrail'in Gazze Şeridi’nde güneyinde 1 milyondan fazla sivilin sığındığı Refah'a geniş çaplı kara saldırısıyla girmesi durumunda İsrail’e silah göndermeyi durduracağını söylemişti. Biden, “Eğer Refah'a girerlerse, henüz (yoğun bir saldırıyla) girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah'ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça söyledim” sözlerini kullanmıştı.

İHA