Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 2021 yılında  kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı gerekçesiyle Türkiye'yi gri listeye almıştı. Ancak, FATF'den yapılan son açıklamada, "Türkiye'nin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadeledeki ilerlemelerini memnuniyetle karşılıyoruz" diyerek Türkiye'nin gri listeden çıkarıldığı bildirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin resmi olarak gri listeden çıkarıldığını duyurdu. 

Aso Başkanı Seyit Ardıç'tan, Gri Liste Değerlendirmesi (2)

Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Biletlerine Yüzde 25 Zam! Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Biletlerine Yüzde 25 Zam!

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ardıç, Türkiye’nin gri listeden çıkmasının ülke ekonomisi ve iş dünyası için beklenen, sevindirici ve önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

"İTİBAR KAYBI ORTADAN KALKTI"

Ardıç, Türkiye’nin hak etmediği bu durumdan kurtulmasıyla birlikte gri listede yer almanın getirdiği itibar kaybının da ortadan kalktığını vurguladı. Türkiye’nin uluslararası piyasalardan borçlanma yeteneğinin bundan sonra biraz daha artacağını belirten Ardıç, Yabancı yatırımcılarınında alınan bu yenin kararla birlikte, Türkiye’ye bakış açısının olumlu yönde değişeceğini belirtti. Ardıç, uluslar arası sermayenin Türkiye’ye akışında hızlanma beklediklerini ifade etti.

"BU KARAR TÜRKİYE'NİN EKONOMİK BÜYÜMESİNİ DESTEKLEYECEK"

ASO Başkanı Ardıç, Türkiye’nin gri listeden çıkmasının özellikle dış ticaret yapan işletmeler üzerindeki ek yüklerin ve denetimlerin hafiflemesine, ihracatın artmasına katkı sağlayacağına dikkat çekti. Ardıç, "Bu durum, Start-up’larımızın uluslararası alana açılması noktasında da olumlu etki yapacaktır. Tüm bu olgular ülkemizin ekonomik büyümesini destekleyecek ve finansal istikrar için de katkılar sağlayacaktır" şeklinde konuştu.
 

Kaynak: İHA