Artık gündem Korona

Bu haber 20 Mart 2020 saat 9:36 'de eklendi.

Yeni tip koronavirüs Covid-19 tüm dünyada etkili olurken dolandırıcı ve fırsatçılar da boş durmuyor.

Her şeyin sahtesini yapma alışkanlığı olanlar bu durumu da fırsat bilip sahte dezenfektan üretimine başlamışlar.

Bu dünyada pek çok hastalığın ve sorunun çaresi ve tedavisi varken ilkesizlik, hırs ve vicdansızlığın tedavisi yok maalesef. Allah ıslah etsin, akıl-fikir-izan ve vicdan versin.

Korona virüsten en fazla ölümün gerçekleştiği ve tüm ülkenin karantina altında olduğu İtalya zor günler yaşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda ‘Türk’üm ama bu benim suçum değil’ diye açıklama yapan ve “Türkiye’de artık yaşanmaz” deyip İtalya’ya yerleşen ve orada yaşamını sürdüreceğini açıklayan Serra Yılmaz’ın, koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye dönmek istediği iddia edildi.

Ortaya atılan iddiaların ardından bir çok kişi Serra Yılmaz’a çok sert tepkiler göstermekte gecikmedi. Serra Yılmaz’a çok sert ifadeler kullananlardan biri de Mustafa Sandal.

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, Serra Yılmaz’a şu sözlerle tepki göstermiş ve : “Serracığım sen rahat ol, hiç keyfin kaçmasın. Bu virüs mutasyona uğramış akıllı bir virüs, kendinden büyük virüsleri anında tanıyor ve uzak duruyormuş” demiş.

Bu arada unutmadan dolandırıcılık yöntemlerinden birisi hususunda daha sizleri bilgilendireyim.

Korona virüsüne karşı alınan tedbirler sebebiyle herkesin evlerinde olması gereken şu günlerde bu uyarım ile ilgili tedbirlerinizi de alabilirsiniz.

Bilhassa tapu sahibi olanlar e-Devlet üzerinden tapu bilgilerine numara kaydetmeyi hemen yapsın.

Dolandırıcılık olaylarının artması ile birlikte e-Devlet’te de yapılması gerekenler bakanlıklar tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

“Binlerce Kişinin başı dertte” başlıklı haberlerde artış yaşandığını görmüş olanlar söylediğimi yapmışlardır ama görmeyen, duymayan ya da yapmayı ihmal edenlere bir kez daha hatırlatmış olayım.

İletişim alanlarında ki artış ve gelişen teknoloji ile birlikte dolandırıcıların sayısı da günden güne artmaya başladı. Kişilerin mal güvenliği ve kişisel güvenliğinin korunmasının zorlaşmaya başlaması ile birlikte uzmanlar internet sitelerine girerken alınması gereken önlemleri bir bir aktarmaya başladı.

e-Devlet bilindiği üzere son yıllarda resmi işlerin daha hızlı ve güvenli yapılabilmesi için kullanılan bir intenet sitesi. Belge kullanımlarından devletle ilgili işlemlerin takibi ve yapılması gereken resmi işler için kullanılan e-Devlet uygulamasının bir süredir başı dolandırıcılar ile dertte. Art niyetli kişilerce yapılan bu saldırıların büyük bir çoğunluğu taşınmaz mallar üzerinden yapılmakta.

e-Devlet üzerinden tapu bilgilerine numara kaydedin:

e-Devlet kapısı üzerinden belirli işlemler hariç pek çok işlem yapılabiliyor. Bu işlemlerden bir tanesi de taşınmazlar ile ilgili işlemler. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda, uygulamayı kullanan vatandaşların ve taşınmazları olan kişilerin bazı önlemler alması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada e-Devlet üzerinden taşınmazlarına bakan kişinin Tapu Telefon Bilgileri Beyan yazan kısmı doldurarak cep telefonunu sisteme kaydetmesi gerektiği aktarıldı. Bu sayede e-Devlet üzerinden yapılan son taşınmaz işlemleri ile ilgili kişinin telefonuna SMS gönderilmesinin önü açılarak dolandırılma işlemleri için önlem alınmış oluyor.

Kendisine bilgilendirme SMS’i göndermek isteyen kişi taşınmaz malları ile ilgili e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen işlemleri kendisi gerçekleştirmiyor ise hemen Tapu Müdürlükleri ile iletişim kurarak durum hakkında bilgi vermek zorunda.

e-Devlet üzerinden alınan bu önlemler sayesinde dolandırıcıların bu alanda işlem yapmaları son derece zorlaşıyor. Tapu işlemleri için eklenen cep telefonu numarası sayesinde yapılan her işlem sistem sahibine kısa mesaj ile gönderiliyor ve kişinin olay yaşanır yaşanmaz kurumu arayarak durumu bildirmesinin önü açılıyor.

e-Devlet üzerinden Tapu için kaydedilen telefon numaralarında kişinin yapılan tüm işlemlerinin anında bilgilendirme mesajı gönderiliyor. Kullanıcılara Tapu Genel Müdürlüğünden “Adınıza kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde… Sıra no ile işlem yapılmaktadır” şeklinde bir SMS gönderilerek bilgilendirme sağlanıyor. İnşallah bu günleri de atlatır güzel günlere kavuşuruz. Kalın sağlıcakla

Medya HAFİYESİ[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.