Trafik ekiplerinin denetimlerde en çok öncelik verdiği konulardan birisi yayalara öncelik vermek. Karayolları Trafik Kanunu 74.maddesinde yapılan düzenlemede ışıklı trafik işareti dahi bulunmasa bile okul geçiti, yaya geçerken araç sürücülerinin yavaşlaması gerekiyor. Bu alanlarda hızını düşürmeyip hatta yayaya yol vermeyen sürücülerin başı fena halde derde giriyor.

Yayalara yol vermeyip devam eden sürücülere 2023 yılında cezası 1979 TL olarak belirlendi. Ceza yediğiniz tutarı 15 gün içinde öderseniz yüzde 25 indirim uygulanıyor. Ve ceza fiyatı 1970 TL’den 1.484,25 TL düşüyor.

İstanbul Beşiktaş’ta yapılan DRON denetimleri ile sürücüler cezadan kaçamıyor. Özellikle yayalara yol vermeyen sürücüler dronla tespit edilip 1979 TL ceza yazılıyor.

Dilan Polat ilk röportajını verdi! Vaktini nasıl geçirdiğini açıkladı Dilan Polat ilk röportajını verdi! Vaktini nasıl geçirdiğini açıkladı

Türkiye’de ve dünyada da yayalara yol vermeme konusunda oldukça sıkı denetimler gerçekleşiyor. Karayolları Trafik Kanunu 74/b maddesinde düzenlenen kanunda, ‘’ Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek, yasaktır."

Bu yapılan cezada 1979 TL para cezasının yanında sürücü ehliyetinden 20 puan düşülüyor. Belirli bir puan altına düşen sürücü sahibi ehliyetinin geri alınmasına neden oluyor.