Apple, Haziran ayındaki WWDC etkinliğinde iOS 17'yi tanıttığında, Journal uygulaması büyük ilgi çekti. Ancak teknoloji devi, uygulamayı 18 Eylül'de iOS 17 veya iPhone 15 serisi ile piyasaya sürmedi. Ancak Apple, iOS 17.2 beta 1'de beta testçilerine ve geliştiricilere uygulamanın ilk görünümünü sundu.

Günlük tutma, zihinsel sağlık da dahil olmak üzere birçok fayda ile ilişkilendirilmiştir, bunlar arasında anksiyeteyi yönetme, stresi azaltma ve depresyonla başa çıkma bulunmaktadır. Ancak bazı insanlar günlük tutmayı hatırlamakta zorluk çekebilir veya ne yazacaklarını bilemeyebilir. Apple'ın Journal uygulaması, telefonunuzdayken birkaç düşünceyi not etmeyi kolaylaştırır ve size bir günde ne yaptığınıza dair yazma ipuçları ve diğer hatırlatmalar sunar.

İşte Journal hakkında bilmeniz gerekenler ve nasıl çalıştığı:

Journal Nedir?

Journal, günlük girişler yazmanızı ve bu girişlere resimler, videolar ve diğer içerikler eklemenizi sağlayan Apple tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Girişleriniz yerel olarak iPhone'unuzda saklanır ve girişlerinizin yedeklerini iCloud'da bulundurabilirsiniz.

Journal, yazmanız için Reflections adı verilen ipuçları sağlayabilir. Uygulamanın bana verdiği bazı Reflections şunlardı: "Neden keyifle yaptığınız bir şeyi düşünün ve sizi neden mutlu ettiğini açıklayın," ve "Hayatınızda size gerçekten minnettar olduğunuz ancak teşekkür etmeyi unuttuğunuz birini tanımlayın."

Uygulama, belirli verilere erişebilir ve bu verilere dayalı olarak ne yazmanız gerektiği konusunda size önerilerde bulunabilir. Örneğin, Journal ile ilk hafta sonumda bana karım ve benim gittiğimiz bir kahve dükkanı ve ziyaret ettiğimiz bir yerel parkı yazmamı önerdi. Bu önerileri oluşturmak için Journal'ın hangi veri türlerine ve diğer uygulamalara erişebileceğini kontrol edebilirsiniz.

Journal Ne Kadar Güvende?

Apple'a göre, uygulama cihazınız ile iCloud arasında uçtan uca şifreleme kullanır ve uygulama, Reflections gibi günlük yazma önerileri oluşturmak için cihazda işlem yapar. Bu, uygulamanın kullandığı verilerin cihazınızda kalacağı anlamına gelir.

Fare İmlecinin Rengi ve Boyutu Nasıl Değiştirilir? Fare İmlecinin Rengi ve Boyutu Nasıl Değiştirilir?

"Hiç kimse günlüğünüze erişemez, hatta Apple bile" şirket çevrimiçi olarak belirtti.

Bunun ötesinde, uygulamanın inaktif kaldıktan belirli bir süre sonra FaceID veya şifrenizi istemesini gerektirebilirsiniz. Uygulamayı inaktiflik süresinden sonra FaceID veya şifrenizi sormasını isteyebilirsiniz. Uygulamayı bir, beş veya 15 dakika inaktif kaldıktan sonra sormasını ayarlayabilirsiniz. Ve hiçbir risk almak istemiyorsanız, uygulamayı hemen kapatmasını ayarlayabilirsiniz; yani, gözetim altında olmayan kardeşler veya ev arkadaşları durumunda.

Journal'da Nasıl Giriş Yapılır?

Journal ana sayfasında en son günlük girişlerinizi ve ekranınızın altındaki artı (+) işaretini göreceksiniz. Artı işaretine dokunun ve yeni bir menüye götürüleceksiniz.

Ekranın üstünde Salı, 31 Ekim tarihi, altında Podcast You're Wrong About için başlık kartı bulunmaktadır. Podcastın altında "Bugün dinlediğiniz podcastler" yazısı ve yazmak için boş bir alan bulunmaktadır. Gün içinde dinlediğiniz podcastler hakkında yazabilirsiniz.  Bu yeni menüde, uygulamanın önerdiği Reflections'ları ve yazabileceğiniz gün içinden anıları göreceksiniz, örneğin çektiğiniz bir fotoğraf veya dinlediğiniz bir podcast gibi. Bunlardan herhangi birine dokunun ve önerinin kısa bir özetini görüntülemek için giriş yapın, ardından Yazmaya Başla'ya dokunun. Yeni bir not uygulamasındaki yeni bir not gibi görünen yeni bir sayfaya götürüleceksiniz, ancak öneri ekranın üst kısmında görünecektir. Bu sayfada girişinizi yazabilir ve ayrıca fotoğraflar, videolar veya ses notları gibi diğer içerikleri de ekleyebilirsiniz.

Ayrıca önerisiz bir giriş de yazabilirsiniz. Journal ana sayfasında artı işaretine dokladıktan sonra, yeni menünün üstünde Yeni Giriş yazan bir seçenek bulunur. 

Girişinizi bitirdikten sonra, sağ üst köşede Tamam'a dokunun ve giriş Journal ana sayfasına kaydedilecektir. Ayrıca girişleri kaydedildikten sonra düzenleyebilir veya güncelleyebilirsiniz. Düzenlemek istediğiniz girişin altındaki üç noktaya (…) dokunun, ardından Düzenle'ye dokunarak girişinizi değiştirebilirsiniz.

Eğer günlük tutma programınıza yardımcı olmaya ihtiyacınız varsa?

Endişelenmeyin, uygulamanın size günlük yazmanızı hatırlatmasını ayarlayabilirsiniz. Ayarlar > Journal > Günlük Yazma Programı'na gitmeniz ve Program'a yanındaki anahtarı dokunmanız gerekecektir. Program altında bir hatırlatıcı ayarlamak için haftanın her günü - veya belirli günleri - belirli bir saatte seçenekleri içeren bir menü görünecektir.

Journal Ne Zaman Kullanılabilecek?

Apple'ın web sitesi hala uygulamanın bu yılın ilerleyen dönemlerinde piyasaya sürüleceğini belirtiyor. Ve çünkü Journal, iOS 17.2'nin ilk beta sürümünün yazılımının bir parçasıydı, uygulamanın iOS 17.2'yi kamuoyuna sunduğunda otomatik olarak güncelleme ile birlikte indirilmesini bekliyorum. Apple, iOS 17.2 için bir yayın tarihi açıklamadı, ancak bu güzel haber, Journal'ın iOS 17.2'nin çıkmasının ardından otomatik olarak güncelleme ile birlikte indirilmesi gerektiği anlamına geliyor, yani uygulamayı App Store'da aramanıza gerek yok.

Apple zaten Journals Suggestion API'sını başlattı. Bu, Reflectly ve Day One gibi üçüncü taraf günlük uygulamalarının da günlük önerilerini kullanabileceği anlamına gelir, ancak bu üçüncü taraf uygulama geliştiricileri önce API'yi benimsemelidir.