Nallıhan kuş cennetine Ne zaman gidilirNallıhan Kuş Cenneti paralı mı? Nallıhan Kuş Cenneti ne yapılır? Nallıhan Kuş Cenneti hangi kuşlar var? gibi sorular soruluyor. Sizlere Nallıhan Kuş Cenneti hakkında bilgileri haberimizde derledik... Ankara'nın Nallıhan ilçesinde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, Ankaralı vatandaşların uğrak noktası haline geldi. Stresten uzak sessiz sakin bir yer arayanlar için harika bir mekan haline geldi. Göçmen kuşların uğrak yeri olan Nallıhan Kuş Cenneti, ziyarete gelenleri adeta büyülüyor. Ankara'da böyle bir yer olduğunu öğrenen vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Sizler için Nallıhan Kuş Cenneti hakkında bilgileri araştırdık...

Nallıhan Kuş Cenneti Ankara'ya Ne Kadar Uzak?

Nallıhan Kuş Cenneti, Aladağ deresinin Sarıyar Barajı ile buluştuğu yerde, 1959 yılında işletmeye alınan Sarıyar Barajı bölgesinde yer alan yapay bir sulak alan ekosistemidir. Bu özel doğal alan Ankara ili Nallıhan ilçesine bağlı Davutoğlan köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara ve Eskişehir'e 130 km, İstanbul'a 300 km, Bolu'ya 100 km, Beypazarı ve Nallıhan'a 30 km uzaklıktadır.

Nallıhan Kuş Cenneti gelişmiş ülkenin önemli kuş alanlarından biri olup, zengin kuş çeşitliliğiyle dikkat çekmektedir. Bu kuş varlığının zenginliğinden dolayı "Nallıhan Kuş Cenneti" adını almıştır. Aladağ deresinin Sarıyar barajıyla buluştuğu bölgedeki 425 hektarlık alan kuşların daha yoğun olduğu bir yer. Bu bölge 1994 yılında yaban hayatı geliştirme alanı olarak belirlenmiş ve burada avlanmak yasaklanmıştır. Avlanmanın yasaklanması, insan trafiğinin sınırlandırılması ve sosyal tüketimin arttırılması yoluyla kuşların güvenli üremesi ve yaşam alanı sağlanmıştır.

Nallıhan Kuş Cenneti'nde Ne Var?

Aladağ deresinin oluşturduğu söğüt, sazlık, ılgın, geniş tarım alanları, kavak, bozkır, kayalık ve tepeler gibi farklı ekolojik özelliklere sahip habitatlar ve derenin baraja akabileceği alan, çeşitli türlerdeki kalabalık kuşlara barınak sağlamaktadır. türler. 

Nallıhan Kuş Cenneti'nde Kaç Kuş Türü Var?

Nallıhan Kuş Cenneti'nde şu ana kadar 191 farklı kuş türü bulundu. Sadece Nallıhan Kuş Cenneti değil, Sarıyar Barajı'nın tamamı kuş faunası açısından büyük önem taşıyor.Kış aylarında binlerce su kuşuna ev sahipliği yapan Sarıyar Barajı, uzun yıllar kış ortası su kuşu sayımlarında bazı yıllarda 50.000'in üzerinde su kuşuna ev sahipliği yapıyordu. Yeşilbaş, sümüklüböcek, elma başlı patka, orman tavuğu, karabatak ve karabaş martı gibi türler bu kuş segmentlerinin önemli bir kısmını oluşturur.

Aladağ Çayı barajının boşalttığı bölgedeki söğüt bahçeleri, Türkiye'deki balıkçılar arasındaki en önemli ilişkilerden biridir. 5 hektarlık bu alanda 190 çift küçük balıkçıl, 170 çift gri balıkçıl ve 140 çift balıkçı bulunmaktadır.Farklı balıkçılar farklı bölgeleri tercih ederek ürerler. Izgara balıkçılar üst ve orta dalları tercih ederken, küçük ak balıkçıllar üst veya orta dalların yakınında ürerler. Gece balıkçıları söğütlerin alt dallarını kullanırlar. Söğütlerde 8-15 adet yuva bulunurken koloni habitatlarında da karasinek yuvalarına rastlanmaktadır.

Kuş cennetinin sazlık alanı batağan, bahri, geyik, sümüklüböcek, yeşilbaş ve orman tavuğu gibi türlerin üreme alanıdır. Kuş cennetinin arka sırtları kara leylek ve yırtıcı kuş türleri için önemli üreme alanları sağlıyor. Kara leylek, kızıl şahin, kukumav, kaya kırlangıcı ve kaya sıvacı gibi türler bu bölgede ürer. Bölgede yapılan incelemelerde 20 çift kara uçurtma ve kara leyleğin bulunduğu belirlendi. Ancak daha derinlemesine yapılacak bir çalışma modelinde bu sayının daha yüksek olabileceği tahmin edilmektedir. Ayrıntılı ve başarısız üreme çalışmaları, yırtıcı hayvanlar da dahil olmak üzere bu bölgede üreyen kuşların sayısını tam olarak ortaya koyamayacaktır.

Nallıhan'ın en lezzetli ürünleri tezgahta! Belediyeden çağrı var Nallıhan'ın en lezzetli ürünleri tezgahta! Belediyeden çağrı var

Nallıhan kuş cennetinde üreyen, kışlayan, beslenen ve barınan kuşların tüyleri için Aladağ Çayı'nın varlığı ve baraj sularının geçtiği mevsimsel değişim büyük önem taşıyor. Kuş cennetinde üreyen balıkçıl ve leylek türlerinin çoğu Aladağ Çayı'nın üreme alanlarında araştırılmaktadır. .

Nallıhan Kuş Cenneti Paralı Mı?

Nallıhan Kuş Cenneti'ne girişler ücretsizdir.

Nallıhan kuş cennetine Ne zaman gidilir?

Nallıhan'da Kuş Cenneti'ne gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yağışların yoğun olduğu dönemlerde su havzasının doluluk oranı artarak daha iyi bir manzara sunuyor. Ayrıca bu dönemlerde çok sayıda göçmen kuş bölgede konaklamaktadır.

Nallıhan Kuş Cenneti'nde hangi kuşlar var?

Türkiye'nin yaşayan 5 balıkçıl türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti'nde Kara Yayın, Ak Kuyruklu Kartal, Gökdoğan, Karga, Kırmızı Gagalı ve Dar Karpaz bu bölgede görülebiliyor.

HABER: ÖMER YILDIZCI