MB Başkanı Hafize Gaye Erkan ‘kira ve eğitime’ dikkat çekti! Beklenen günler yakın mı? MB Başkanı Hafize Gaye Erkan ‘kira ve eğitime’ dikkat çekti! Beklenen günler yakın mı?

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, Ankara'daki organize sanayi bölgelerinin istihdam ihtiyacına dair yaptığı açıklamada, "Üyelerimizden gelen geri bildirimlere göre şu anda şehrimizdeki OSB'lerde en çok da kaynakçı, makine bakım onarım, metal doğrama ve çelik konstrüksiyon ustalarına ihtiyaç var. Makine ve yedek parça, demir çelik, alüminyum ve metal, inşaat ve yapı malzemeleri gibi birçok sektörde işveren; teknik becerisi olan mavi yakalı çalışana ihtiyaç duymaktadır" şeklinde konuştu.

"Mavi yakalı çalışana ihtiyaç duymaktadır"

Başkan Levent Çamur, Ankara'daki organize sanayi bölgelerinin istihdam ihtiyacına yönelik "Üyelerimizden gelen geri bildirimlere göre şu anda şehrimizdeki OSB'lerde en çok da kaynakçı, makine bakım onarım, metal doğrama ve çelik konstrüksiyon ustalarına ihtiyaç var. Makine ve yedek parça, demir çelik, alüminyum ve metal, inşaat ve yapı malzemeleri gibi pek çok sektörde işveren; teknik becerisi olan mavi yakalı çalışana ihtiyaç duymaktadır" ifadelerini kullandı.

"Üreticinin eleman sorunu en yüksek düzeyde devam etmektedir"

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, Ankara'daki organize sanayi bölgelerinin istihdam ihtiyaçlarına yönelik açıklamada bulundu. Türkiye'nin üretim üslerinden biri olma yolunda ilerleyen Ankara'da sanayi sektörünün en büyük imtihanlarından birinin nitelikli eleman sıkıntısı olduğunu ifade etti. Başkan Çamur, "TÜİK verilerine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde işsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile yüzde 9,2'ye gerilese de üreticinin eleman sorunu en yüksek düzeyde devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin en çok ihracat gerçekleştiren illerinden Ankara'da, nitelikli iş gücü talebinin artmasıyla birlikte sanayi üretim kapasitesini etkileyen bir açığın ortaya çıktığını belirten Başkan Çamur, şu ifadeleri kullandı:

"Üyelerimizden gelen geri bildirimlere göre şu anda şehrimizdeki OSB'lerde en çok da kaynakçı, makine bakım onarım, metal doğrama ve çelik konstrüksiyon ustalarına ihtiyaç var. Makine ve yedek parça, demir çelik, alüminyum ve metal, inşaat ve yapı malzemeleri gibi pek çok sektörde işveren; teknik becerisi olan mavi yakalı çalışana ihtiyaç duymaktadır. Açıkçası sanayici, mavi yakalı da üniversite diplomasına değil teknik becerisine, deneyimine, uygulama yeteneğine bakmaktadır.

Maalesef bilhassa meslek liselerimizin nitelikli eleman yetiştirdiğini söylemek çok zor. Yine yüksek okul mezunu gençlerimizin de yeterli beceri yetkinliğine sahip olmadıkları halde beklentileri oldukça yüksek. Sanayinin bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarını doğru belirleyerek gençlerimizi, sanayinin nitelikli teknik eleman ihtiyacına yönlendirecek adımlar atmalıyız."