OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, Ankara'daki organize sanayi bölgelerinin istihdam ihtiyacına dair yaptığı açıklamada, "Üyelerimizden gelen geri bildirimlere göre şu anda şehrimizdeki OSB'lerde en çok da kaynakçı, makine bakım onarım, metal doğrama ve çelik konstrüksiyon ustalarına ihtiyaç var. Makine ve yedek parça, demir çelik, alüminyum ve metal, inşaat ve yapı malzemeleri gibi birçok sektörde işveren; teknik becerisi olan mavi yakalı çalışana ihtiyaç duymaktadır" şeklinde konuştu.

Sosyal Medya Fenomenleri Vergi İncelemesinde: 100'den Fazla Fenomenin Dosyası Savcılığa Gönderildi! Sosyal Medya Fenomenleri Vergi İncelemesinde: 100'den Fazla Fenomenin Dosyası Savcılığa Gönderildi!

Mavi yakalı çalışana ihtiyaç duyuluyor

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, Ankara'daki organize sanayi bölgelerinin istihdam talepleri konusunda bir açıklama yaptı. Ankara'nın üretim üslerinden biri olma hedefine ilerlerken, sanayi sektörünün nitelikli eleman sıkıntısının önemli bir mesele haline geldiğini belirten Başkan Çamur, "TÜİK verilerine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde işsizlik oranı 0,5 puanlık bir düşüşle yüzde 9,2'ye gerilese de üreticinin eleman sıkıntısı en üst seviyede devam ediyor" dedi. Türkiye'nin en çok ihracat yapan illerinden biri olan Ankara'da, nitelikli iş gücü talebinin artmasıyla birlikte sanayi üretim kapasitesini etkileyen bir açığın ortaya çıktığını bildiren Başkan Çamur, "Üyelerimizden gelen geri bildirimlere göre şu anda şehrimizdeki OSB'lerde en çok da kaynakçı, makine bakım onarım, metal doğrama ve çelik konstrüksiyon ustalarına ihtiyaç var. Makine ve yedek parça, demir çelik, alüminyum ve metal, inşaat ve yapı malzemeleri gibi pek çok sektörde işveren; teknik becerisi olan mavi yakalı çalışana ihtiyaç duymaktadır. Açıkçası sanayici, mavi yakalıda üniversite diplomasına değil teknik becerisine, deneyimine, uygulama yeteneğine bakmaktadır. Maalesef bilhassa meslek liselerimizin nitelikli eleman yetiştirdiğini söylemek çok zor. Yine yüksek okul mezunu gençlerimizin de yeterli beceri yetkinliğine sahip olmadıkları halde beklentileri oldukça yüksek. Sanayinin bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarını doğru belirleyerek gençlerimizi, sanayinin nitelikli teknik eleman ihtiyacına yönlendirecek adımlar atmalıyız" şeklinde konuştu.