Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri boyunca, Ankara halkı ve ziyaretçiler, Türk mutfağının zengin ve çeşitli lezzetlerini tanıma fırsatı buldular. Etkinlikte yer alan Şereflikoçhisar Belediyesi tanıtım standı, özellikle coğrafi işaretli ürünler ve yöresel lezzetlerle büyük beğeni topladı.

Şereflikoçhisar Belediyesi Sosyal İşler Kültür Müdürü Leyla Doğan, standın gördüğü yoğun ilgi hakkında Polatlı Postası'na açıklamalarda bulundu. Doğan, “Ham madde olarak tuz kullanılmazsa olmazsa olmaz. Kullanılmadığı bir alan yok. Yani mutfağından tutun, fabrikasyon ya işte havuzlama sistemi düşünün, tekstili düşünün. Her alanda kullanılıyor.” dedi

Ankara’da Türk Mutfağı Haftası’na Büyük Ilgi Şereflikoçhisar Belediyesi Standı Yoğun Ilgiyle Karşılaştı (1)

Etkinlik süresince, tanıtım standında çeşitli etkinlikler ve sunumlar gerçekleştirildi. Şereflikoçhisar Belediyesi, yerel halkın ve turistlerin ilgisini çekmek amacıyla stantta düzenlenen aktivitelerle dikkat çekti. Ziyaretçiler, standı gezip ürünleri deneme fırsatı bulurken, aynı zamanda bölgenin kültürel ve tarihi özellikleri hakkında da bilgi sahibi oldular.

Şereflikoçhisar Belediyesi'nin katılım gösterdiği bu etkinlik, Türk mutfağının ve yerel lezzetlerin tanıtımına katkı sağlarken, aynı zamanda bölge turizminin gelişimine de önemli bir destek oldu. Leyla Doğan, gelecek yıllarda da benzer etkinliklerde yer almayı ve ilçenin tanıtımını sürdürmeyi planladıklarını belirtti.

Ankara’da Türk Mutfağı Haftası’na Büyük Ilgi Şereflikoçhisar Belediyesi Standı Yoğun Ilgiyle Karşılaştı (2)

Sonuç olarak, 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası Ankara Etkinlikleri, Başkent Millet Bahçesi'nde büyük bir coşku ve ilgiyle kutlandı. Şereflikoçhisar Belediyesi tanıtım standı, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanarak etkinliğin en dikkat çeken unsurlarından biri oldu. Bu tür etkinlikler, Türk mutfağının zenginliğini ve çeşitliliğini sergilerken, aynı zamanda yerel kültürlerin tanıtımına da büyük katkı sağlıyor.

Ankara’da Türk Mutfağı Haftası’na Büyük Ilgi Şereflikoçhisar Belediyesi Standı Yoğun Ilgiyle Karşılaştı (4)

Şereflikoçhisar Belediyesi'nden Hayvan Pazarına Jest Şereflikoçhisar Belediyesi'nden Hayvan Pazarına Jest

MANDALİNA YOĞURDUMUZ ÇOK MEŞHURDUR

Şereflikoçhisar Belediyesi Sosyal İşler Kültür Müdürü Leyla Doğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bizim dünyada iki tane olan gölden birisi Şereflikoçhisar'da. Kıyı olarak tabii ki kenarında. Oradan iki tane özel işletmemiz var. Ama belediyemizin bir işletmesi yok. Biz gölümüzü ve tuzumuzun tanıtımı az olduğu için burada tanıtmaya geldik. Tabii bunun yanı sıra yaylalarımızda mandalarımız var. Mandalarımızın özelliği nedir? Orada sözlerinin kenarında yetişen endemik bitkileri yediği için mandalina yoğurdumuz çok meşhurdur, lezzetlidir. Ayrıyeten bir de sahibiniz var bizim patentli. Bunları tanıtmak için geldim. Evet. Gölümüzün içerisinden çıkan fabrikalara toptan olarak sevk edilen her yerde ham madde olarak kullanılıyor. Her yerde sadece gıda olarak düşünmeyin. Her yerde tanınıyor. Örneğin Marka vermeyeyim ben. Deterjanların içerisindeki böyle renkli renkli küçük zerrecikler gördüğünüz. Kumaşları yıpratmayan, renk koruyucu özelliği olan maddelerdir ve işletmelerimizden Gözden alınan tuzağa bizim işletmelerimizden üretilerek fabrikalara sevk ediliyor. Hatta bu gördüğünüz şeker kızımızdan hamt olsun. İlçemizde bulunan iki tane işletme sadece iki santimetre makine akıtma makinesi düşünün. Onlar kazılan tuzlardan dünyanın yüzde altmış rezervini karşılayacak adam gelirler. Şereflikoçhisar. Evet ama işte biraz şeyiz. Tanıtımımız var. Bizi tanıtmaya geldik. Gıdada hem temizlikte kullanılıyor bu tuzlar Her alanda yani tozun sınırlanmadığı bir alan yok. Ham madde olarak tuz kullanılmazsa olmazsa olmaz. Kullanılmadığı bir alan yok. Yani mutfağından tutun, fabrikasyon ya işte havuzlama sistemi düşünün, tekstili düşünün. Her alanda kullanılıyor.”

Ankara’da Türk Mutfağı Haftası’na Büyük Ilgi Şereflikoçhisar Belediyesi Standı Yoğun Ilgiyle Karşılaştı (5)

HABER: KARDELEN ÇIKMAZ

Editör: Kardelen Çıkmaz