Ankara'ya gezmeye gelen vatandaşların tabelaları okumakta zorluk çektiğini gördük. Ankara'nın telafuzu zor olan cadde ve sokak isimleriyle gören vatandaşları adeta şaşırtıyor. Ankara'da yaşayan vatandaşlar bile tabelaları telafuz ederken zorluk çekiyor.  Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı sokak ve cadde isimleri değişsede bazıları hala aynı kaldı. Ankara'daki değişik cadde ve sokak isimlerini sizler için araştırdık. 

Ankara'daki ismi en zor söylenen bulvar ve caddeleri haberimizde bulabilirsiniz.

Bangabandhu Bulvarı, Abdullah Gabdulla Tukaay Caddesi, Rabindranath Tagore Caddesi, Konrad Adeneuer Caddesi, Alexander Dubçek Caddesi ve Layoş Koşut Caddesi'ni vatandaşlar telafuz ederken oldukça zorlanıyor.

Bangabandhu Bulvarı

Bangabandhu Bulvarı, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın Çankaya ilçesinde, Çayyolu semtinde bulunan bir bulvardır. Bulvarın adı Bangladeş'in kurucusu Bangabandhu Şeyh Muciburrahman'dan gelmektedir.

Bulvarın ilk adı "Bangabandhu Şeyh Mujiburrahman Bulvarı" idi. Bu duyuru, insanların telaffuz etmesi zor olduğu için 9 Kasım 2020'de "Bangabandhu Bulvarı" olarak kısaltıldı. Bu bulvarda Bangabandhu Şeyh Mujiburrahman'ın bir büstü var.

Abdullah Gabdulla Tukaay Caddesi

Mehmet Arif oğlu Abdullah Tukay (Tatarca: Möxämmätğätrif Ulı ğabdulla tuqay) Ya da bilinen adıyla Abdullah Tukay (Tatarca: ğabdulla Tuqay; 26 Nisan 1886 – 15 Nisan 1913), Tatar halk ozanı, Yaza Ve Yayınevi

Modern İdil Tatar edebiyatı ve dilinin kurucularındandır. Şiirleri birçok dile çevrildi. İki ciltte topladığı şiirlerinin yanı sıra siyasi yazılar ve fıkralar yazdı; Çocuk edebiyatı alanında da önemli eserler vermiştir.

Türkiye'de adı Tarsus'ta bir sokağa ve Ankara'da Anıtkabir önündeki caddeye verildi.

Rabindranath Tagore Caddesi

Modern Hint Edebiyatı'nın Nobel ödüllü ünlü şairi Rabindranath Tagore'nin adı Ankara'nın Çankaya ilçesinde bir caddeye ismi verildi.

Konrad Adeneuer Caddesi

Köln Belediye Başkanı Konrad Adeneuer'ın ismi Ankara'da bir caddeye ismi verildi.

Alexander Dubçek Caddesi

Alexander Dubček (27 Kasım 1921; Uhrovec, Slovakya - 7 Kasım 1992, Prag) Slovak kökenli bir Çekoslovak devlet adamıydı.

Doğa Ve Balık Tutkunlarının Vazgeçemediği En Güzel Yer: Temelli Göleti Doğa Ve Balık Tutkunlarının Vazgeçemediği En Güzel Yer: Temelli Göleti

Çekoslovakya Komünist Partisi'nin (KSC) birinci sekreterliği döneminde uygulanan reform programı, Ağustos 1968'de Çekoslovakya'nın SSCB ve Varşova Paktı üye devletleri tarafından işgaliyle sona erdi. İsmi Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir caddeye verildi.

Layoş Koşut Caddesi

Layoş Koşut Caddesi adı, 1990'ların sonunda bugünkü yerine taşınan Ankara'daki Macaristan Büyükelçiliği'ne 2002 yılında gelen Macaristan Cumhurbaşkanı Ferenc Mádl'ın resmi ziyareti sırasında verildi. Daha sonra Ankara'da yaşayan Macarlar için 15 Mart anma törenlerine ev sahipliği yapacaktı.

HABER: ÖMER YILDIZCI