Ankara'da gezilecek yerler o kadar fazla ki say say bitmez. Sizlere Ankara'da mutlaka gezmeniz gereken yerleri sizler için araştırdık. Ankara'da genellikle devlet dairelerinin olması nedeniyle gezilecek yerlerin çok az olduğu düşünülüyor.  Ankara sosyalleşmek için oldukça doğru bir şehirdir. İşte Ankara'da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler...

Altınpark

Ankara Altınpark şehrin en büyük rekreasyon alanlarından biridir. 640.000 metrekarelik alanı kapsayan Altınpark, 1977 yılına kadar golf sahası olarak kullanılmış, 1985 yılında yarışmayı kazanan projesiyle tarihi bir başarıya imza atmıştır. Parkın %85'i Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olup, yeşil alanlar ve göletlerden oluşmaktadır.

Altınpark giriş ücreti ne kadar?

Altınpark'a giriş ücreti 5 TL'dir

Altınpark'da neler var?

  • Altınpark Expo Center.
  • Altınpark Lunapark.
  • Altınpark Gölet.
  • Altınpark GoKart.
  • Altınpark Paten Pisti.
  • Altınpark Japon Bahçesi.
  • Altınpark Şirinköy.
  • Altınpark At Binme Alanı

Altınköy

Altınköy Açık Hava Müzesi 500 hektarlık arazi üzerinde yer alıyor. Burada; köy kahvesi, muhtarlık, tercih edenler, keçi, koyun, maket, kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar ve köylerde sebze bitkileri. Antik ve doğal yaşamı oldukça değiştiren açık hava müzesini öğrenciler sık ​​sık ziyaret ediyor. Böylece parçaların doğal yaşamı sevilir. Köyün kuzusu hayvanları çok seviyor, koyun ve atlarla etkileşime giriyor.

Altınköy giriş ücreti ne kadar?

Tam bilet: 10.00 tl | İndirimli bilet (öğrenci ve öğretmen): 4.00 tl

Kurtboğazı barajı

1963-1967 yılları arasında yapılmıştır. Ankara merkez İvedik kanalizasyon arıtma tesislerine 47 km mesafededir. Yakında. Maksimum su hacmi 92.053.000 metreküptür. Baraj, Bahti, Mera, Kınık, Pazar, Uzunöz, Bostan, Kayıcık, Batak, İğmir, Kirazlı, Eneğim ve Karaboya derelerini beslemekte olup, aynı zamanda rekreasyon amaçlı da kullanılmaktadır. İvedik arıtma tesislerinde 2 adet 2200 mm'lik boru ile su temini yapılmaktadır. Baraj hattının uzunluğu 47,2 km, boru çapı ise 2200 (iki) mm'dir.

Kurboğazı barajı ücretli mi?

Kurtboğazı barajına giriş ücretsizdir.

Keçiören Kartaltepe

Keçiören'in ilk rekreasyon alanı olan Kartaltepe Belediye Ormanı'na 50 bin civarında ağaç dikildi.

1 milyon 126 bin metrekarelik alana sahip olan rekreasyon alanından sadece Keçiörenliler değil tüm Ankaralılar yararlanırken, paintball sahasına da yaklaşık 50 bin metrekare alan ayrıldı.
4500 m² alana sahip çift fıskiyeli havuz

Keçiören Belediyesi eğitime önem veriyor: Bir okula daha laboratuvar sınıfı ve kütüphane kazandırıldı Keçiören Belediyesi eğitime önem veriyor: Bir okula daha laboratuvar sınıfı ve kütüphane kazandırıldı

23 m yükseklikten dökülen şelale

16 metre uzunluğunda Karadeniz tipi kenevirli ahşap asma köprü

150 barbekü için barbekü

190 metre derinlikten artezyen şeklinde çıkan içme suyu yer altı suyu

2.222 kişi aynı anda piknik yapma kapasitesine sahiptir.

2 grup çocuk oyunu

1 çim futbol sahası

2.230 metre uzunluğunda bisiklet yolu

1 plaj voleybolu sahası

450 m uzunluğunda çim halılı yürüyüş ve koşu parkı

Rekreasyon alanı içerisinde 200, dışarıda 300 araç olmak üzere toplam 500 araçlık açık otopark bulunmaktadır.

Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı, Ankara'nın Sincan ilçesinde Fatih Mahallesi'ni kapsayan 1 milyon 300.000 m² alanıyla Avrupa'nın en büyük parklarından biridir. 1.320.000 metrekare alana sahip parkın açılışı 5 Ekim 2004'te gerçekleşti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından inşa edilen parkta halı sahalar, basketbol sahaları, tenis kortları, mini golf sahaları, go-kart alanı, kaykay pisti ve 5.000 koltuk kapasiteli Nejat Uygur amfi tiyatrosu yer alıyor.

Çubuk 2 Barajı

Çubuk-2 barajı, Ankara'daki Çubuk Çayı'na içme suyu sağlamak amacıyla 1961-1964 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak dolgu tipinde olan barajın hacmi 1.100.000 m³ olup, nehirden yüksekliği 61,00 m'dir. Gölün normal su seviyesindeki hacmi 24,60 hm³, gölün alanı ise normal su seviyesinde 1,20 km²'dir. Yıllık 38 hm³ içme suyu ve içme suyu sağlar.

HABER: ÖMER YILDIZCI