Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkelerde 10 Mayıs'ta kutlanan Avrupa Günü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın özel konseriyle Ankara’da da anılmış olacak. Orkestrayı etkinlikte yönetecek olan isim ise Estonyalı şef Olari Elts.

Gecenin açılışını, Çek besteci Antonin Dvorak'ın eseri Op.92, B.169 Karnaval Uvertürü yapacak. Karnaval Uvertürü, "Doğa, Yaşam ve Aşk" üçlemesinin ikinci bölümü olan "Yaşam"ı içeriyor ve 1891'de yazılmış önemli bir konser uvertürü olarak dikkat çekiyor.

Gecenin devamında, Amerikan klasik müziğinin öncülerinden biri olarak kabul edilen besteci Aaron Copland'in ünlü Klarnet Konçertosu yer alacak. Bu eseri ise konserin solisti olan Alessandro Carbonare yorumlayacak. İtalyan sanatçı, 2003 yılından beri Roma'daki Santa Cecilia Orkestrası'nın baş klarnetçisi olarak görev yapıyor ve Berlin Filarmoni'de de baş klarnetçi olarak iz bırakmış bir isim.

Ankara Üniversitesi, Hemşirelik Haftası’nda sağlık çalışanlarını unutmadı Ankara Üniversitesi, Hemşirelik Haftası’nda sağlık çalışanlarını unutmadı

Konserin ikinci bölümünde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Alman besteci Johannes Brahms'ın Mi minör tonundaki Op.98 eser sayılı 4. Senfonisi'ni seslendirecek.

Haber: Kutlu Emre GÖZCÜ