Bakanlık, proje yardımı üst limit miktarının 5 katına, uygulama yardımı üst limit miktarının ise 10 katına çıkarıldığını açıkladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin sahip olduğu zengin kültür mirasının korunması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yoğun çalışmaların yürütüldüğü ve çeşitli desteklerin sağlandığı vurgulandı. Afet bölgesindeki taşınmaz kültür varlılarına yardım desteğine ilişkin de, 2005 yılından itibaren özel mülkiyette bulunan tescilli taşınmaz kültür varlıklarının korunması amacıyla proje hazırlanması ve onarım uygulamalarının yapılması için geri ödemesiz olarak nakdi yardım yapıldığı belirtildi

AFAD tarafından "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edilen 17 il (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ, Batman, Bingöl, Kayseri, Mardin, Niğde ve Tunceli) ve Sivas'ın Gürün ilçesini kapsayacak şekilde yeni bir başvuru dönemi başlatılacağı da bildirildi. Açıklamaya göre, başvuru sürecine ilişkin detaylar ve gerekli bilgiler Bakanlık ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin internet ve sosyal medya sayfalarında kamuoyu ile paylaşılacak. Yapıların sahiplerinden herhangi birisinin başvurusu değerlendirme için yeterli olacak. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Başvuru için gerekli belgelerin İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine en geç 15 Haziran 2023 Perşembe günü mesai bitimine kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Bu tarihe kadar başvurusu yetişmeyen taşınmazlar için önümüzdeki aylarda yeni başvuru dönemlerinin açılması planlanmaktadır. Afet bölgesinde deprem sebebiyle zarar görmüş tescilli yapılara ilişkin proje ve uygulama yardımı taleplerinin tamamı Bakanlığımızca değerlendirmeye alınacak olup, yardım almaya hak kazanan taşınmazlar ve yardım miktarları değerlendirme sonrasında açıklanacaktır."

Bakan Özhaseki hedeflerini açıkladı Bakan Özhaseki hedeflerini açıkladı

İHA