Yaban keçilerinin istila ettiği İtalya’daki Alicudi Adası’nda belediye başkanı, hayvanları almak isteyen herkese, sayısı sınırı olmaksızın ücretsiz vermeyi teklif etti.

Alicudi'nin sarp kayalıklarında gezinme konusunda usta olan hayvanlar, insan sakinleriyle birlikte uyum içinde yaşadılar ve sönmüş yanardağ kadar turistik bir cazibe merkezi haline geldi.

Ancak son yıllarda sayıları çok ciddi artış gösterdi ve adanın tepesindeki olağan meskenlerinden yerleşim alanına doğru ilerlemeye başladılar.

Yemyeşil bitki örtüsüne zarar verdiler, bahçelerde ve arazilerde hasara neden oldular, taş duvarların bir kısmını yıktılar ve hatta insanların evlerine, arazilerine girmeye başladılar.

Alicudi Belediye Başkanı Riccardo Gullo, beş kilometrekarelik adadaki keçi sayısının, adanın yıl boyunca 100 olan nüfusunun altı katı olduğunu tahmin ettikten sonra yeni bir teklif yaptı.

Elon Musk'tan İsrail-İran yorumu: "Roketleri birbirimize değil, yıldızlara göndermeliyiz" Elon Musk'tan İsrail-İran yorumu: "Roketleri birbirimize değil, yıldızlara göndermeliyiz"

Ada Halkı, Bölgeyi Ele Geçiren Keçileri Sahiplendirmeye Çalışıyor 2

Gullo, "Kesinlikle hayvanları itlaf etmeyi düşünmek bile istemiyoruz, bu yüzden onları dağıtma fikrini teşvik ediyoruz. Herkes keçi talebinde bulunabilir, çiftçi olmasına gerek yoktur ve sayı konusunda da herhangi bir kısıtlama yoktur.  Riccota peyniri ürettiği için birkaç keçi almak isteyen bir çift başvurdu bile" şeklinde konuştu.

Bölge halkının talepte bulunmak için 10 Nisan'a kadar süreleri var.

Keçilerin Alicudi'ye ilk kez 20 yıl önce hayvanları yetiştirmeyi amaçlayan biri tarafından getirildiği düşünülüyor. Ancak plan suya düştü ve keçiler serbest bırakıldı.