İsrail bugün Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinin doğusuna tahliye talimatı verdi. İsrail bombardımanından kaçarak bölgeye gelen sivillerden güneydeki Han Yunus kenti ve el-Mevasi bölgesindeki kamplara gitmesini isteyen İsrail’e tepki yağdı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı yazılı açıklamasında, “Esirlerin kurtarılması ve açlıktan ölmek üzere olan sivillere yardım sağlanması için ateşkes acildir” şeklinde konuştu. BMGK’da alınan ve bölgede derhal kalıcı, sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmasını talep eden 2728 no’lu kararın tam olarak ve derhal uygulanması gerektiği çağrısında bulunan Borrell, İsrail’in ihtiyaç sahiplerinin insani yardıma tam, güvenli, hızlı ve engelsiz erişimini sağlama yükümlülüğü devam etmektedir” sözlerine yer verdi.

Ab’nin 26 Üyesi Netanyahu’ya 'Dur' Çağrısı Yaptı 3

26 ÜLKEDEN ORTAK METİN

AP Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı yazılı açıklamasında, İsrail'in Refah'a saldırmasının “tamamıyla kabul edilemez” olacağını ortaya koydu. AB'ye üye 26 ülkenin dışişleri bakanları tarafından yayımlanan ortak metinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya saldırıyı sürdürmeme çağrısı yapılırken, bunun “zaten felaket olan insani durumu daha da kötüleştireceği” belirtildi.

“TABUTA SON ÇİVİYİ ÇAKAR”

BM Genel Sekreteri Guterres ise Refah şehrine yapılan saldırıların Gazze Şeridi’ne yapılan insani yardım çalışmaları için “tabuta son çiviyi çakacağını” belirtti.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan duyuruda da Refah’ta barınan 1 milyondan fazla Filistinli için “herhangi bir kara operasyonu daha fazla acı ve ölüm anlamına gelecektir” açıklaması yapıldı.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından Refah şehrine yapılacak saldırının sonuçlarına karşı uyarıların yer aldığı duyuruda, “UNRWA tahliye edilmiyor. Ajans mümkün olduğu sürece Refah’taki varlığını sürdürecek ve insanlara hayat kurtarıcı yardım sağlamaya devam edecektir” sözleri yer aldı.

Afganistan’da felaket devam ediyor: 50 kişi selde kayboldu Afganistan’da felaket devam ediyor: 50 kişi selde kayboldu

İHA