77. Cannes Film Festivali, 14 Mayıs'ta Fransa'nın Cannes şehrinde başlayıp 25 Mayıs'ta sona erecek şekilde sinemaseverleri bir araya getirecek. Bu yıl jüri başkanlığını Amerikalı oyuncu ve yazar Greta Gerwig üstleniyor.

Amerikalı oyuncu Meryl Streep onur konuğu olarak festivale katılacak ve açılış töreni 14 Mayıs'ta Grand Theatre Lumiere sahnesinde gerçekleşecek.

9 jüri üyesinden oluşan ana yarışma jürisinde ise Altın Palmiye ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın eşi senarist ve fotoğrafçı Ebru Ceylan da yer alıyor. Diğer jüri üyeleri arasında Lily Gladstone, Eva Green, Nadine Labaki, Juan Antonio Bayona, Pierfrancesco Favino, Kore-eda Hirokazu ve Omar Sy gibi isimler bulunuyor.

22 film Altın Palmiye için yarışacak. Geçen yıl Ruben Östlund başkanlığındaki jürinin Justine Triet'in "Bir Düşüşün Anatomisi" filmine layık gördüğü ödülün sahibi bu yıl kim olacak?

Festivalin açılış filmi Quentin Dupieux'nün Fransız komedisi "İkinci Perde" (Le deuxieme Acte) olacak. Ayrıca Fransız aktris, yönetmen, senarist ve yapımcı Judith Godreche'in cinsel şiddet mağdurlarının hikayelerine odaklandığı kısa metrajlı filmi de gösterilecek.

Erdal Beşikçioğlu’nun Melek Mosso konserindeki dansı beğeni topladı Erdal Beşikçioğlu’nun Melek Mosso konserindeki dansı beğeni topladı

Sinema ve festival çalışanlarının grev çağrısı nedeniyle festivalde aksamalar yaşanabileceği belirtiliyor. "Ekranların Arkasındaki Yoksulluk" (Sous les Ecrans la Deche) kolektifi, festival çalışanlarının yetersiz ücret ve işsizlik sigortası gibi sorunlara dikkat çekmek için grev çağrısında bulundu. Festival yönetimi ise diyalog kanalıyla sorunun çözümüne yönelik adımlar atmaya hazır olduğunu açıkladı.

Cannes Film Festivali ilk kez 1946'da düzenlendi. 1955'ten beri verilen Altın Palmiye ödülünü Türkiye'den Yılmaz Güney ("Yol", 1982) ve Nuri Bilge Ceylan ("Kış Uykusu", 2014) kazandı. Geçtiğimiz yıl ise Ceylan'ın "Kutu Otlar Üstüne" filmindeki performansıyla Merve Dizdar "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldü.