ZİRAAT ODASI YAZLIK PELEMİR DENEMESİNE BAŞLADI

Bu haber 12 Nisan 2022 saat 10:03 'de eklendi.

Polatlı Ziraat Odası tarafından Polatlı’da ilk kez yazlık Pelemir bitkisi ekimi denemesi yapıldı. Pelemir bitkisi nadas ve kurak alanlarda düşük maliyetle çiftçisine kazanç sağlayacak yeni alternatif bir ürün. Pelemir, iklim ve toprak isteği bakımından seçici olmayan, soğuğa dayanıklı bir bitki olarak göz çarpıyor. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu Pelemir bitkisi hakkında bilgi verdi.

KÖSEOĞLU: EKİLMEYEN ARAZİ KALMASIN

Polatlı’da ekilmeyen arazi kalmasında diye yazlık Pelemir ekimini denediklerini aktaran Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, “Polatlı’daki 2 milyon 200 bin dekar tarım arazisinin yılda 500 bin dekarı nadasa bırakılıyor. Pelemir bitkisiyle ekilmeyen arazi kalmasında diye yaz ekimi denememize başladık. 150 dekar arazide ekim gerçekleştirdik. Dekara 4.5-5 kilogram tohum ve 12 kilogram gübre ile ekim gerçekleştirdik. Menşei Anadolu olan yerli bir bitki. Az gübre istiyor ve marjinal arazilerde yetişebiliyor. Temmuz ayı gibi çiçek açar Ağustos ayı gibi hasada hazır hale gelecek.” dedi.

KÖSEOĞLU PELEMİR TARIMI İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Pelemir bitkisi hakkında genel bilgiler veren Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, şunları söyledi; “Bitki kazık köklü olup, kökleri toprağın 60-120 cm derinliklerine kadar inebilmektedir. Pelemir çok dallanan bir bitkidir. Ana gövde ve yan dalların ucunda tohumlar meydana geldiğinden dallanma ile bitki başına tohum verimi arasında olumlu bir ilişki bulunmaktadır. Pelemir çiçekleri bal arıları tarafından tercih edilen çiçekler arasında yer almaktadır. Pelemir bitkisi başta arılar olmak üzere farklı böceklerin etkisiyle yabancı da döllenebilmektedir. Bitkinin tohumlarındaki yağ oranı yüzde 21-26, protein oranı ise yüzde 14-20 arasındadır. Pelemir yağı, yeşilimsi sanı renkte olup, hoş kokuludur. Fakat Pelemir yağında bulunan yüzde 7-8 dolayındaki epoksi asit, yağın bu haliyle yemeklik olarak kullanılmaması gerektiğini göstermektedir. Konuyla ilgili yapılan çalışma yağının biyodizel kalitesinin istenen standartlarda olduğunu göstermiştir. Küspesi hayvan beslenmesinde iyi bir kesif yem kaynağı olarak kullanılabilir.”

TOPRAK HAZIRLIĞI

“Pelemir tohumu çimlendikten sonra toprak yüzeyine çıkış yüzdesi düşük olduğundan tohum yatağının iyi hazırlanması gerekmektedir. Mümkünse içbölgelerde buğday hasadından sonra gölge tavına sürüm yapılmalıdır. Daha sonra aysan, dik rotovatör ya da tırmık ile tohum yatağı keseksiz ve tavı kaçırmadan hazırlanmalıdır. Ekimden önce toprağın yüzeyinin düzgün olması ve bastırılması için merdane çekilmelidir. Merdane çekilmezse tohumlar derine gideceğinden düzgün bir çıkış sağlanamaz.”

EKİM ŞEKLİ

“Pelemir ekimi yonca ekim makinası gibi küçük tohumları ekebilen mekanik şanzımanlı ya da pnomatik buğday mibzerleri ile yapılmalıdır. 1 dekar alana 2,5 kg tohum ve m de yaklaşık 50-75 bitki olacak şekilde ekimleri sağlanmalıdır. Pelemir ekiminde sira arası mesafe 13-17 cm, sira üzeri mesafe ise 3-4 cm arasında olmalıdır. Ekim derinliği 2-3 cm civarında yapılmalı, sık ve derin ekimden kaçınılmalıdır. Derin ekimde çıkışlar zorlanabilir, geç kalır ve kışa iyice gelişmeden gireceğinden zarar görebilir.”

İKLİM VE TOPRAK İSTEKLERİ

“Soğuğa ve kurağa dayanıklı bir bitkidir. Sıcağı sevmekte ve güneşli bölgelerde iyi yetişmektedir. Taban arazide verimi artar. Killi ve tınlı topraklarda fazla dallanma ve gelişme gösterir. İklim ve toprak bakımından fazla seçici bir bitki değildir.”

HASAT VE DEPOLAMA

“Pelemir, havaların sıcak veya yağışlı gitmesine bağlı olarak çiçeklenmeden 40 ile 50 gün sonra hasat olumuna gelir. Pelemir hasat olumuna geldiğinde bitkilerin sap, yaprak ve kapsülleri tamamen kuruyup sararır. Pelemir bitkisinde olgunlaşma aşağıdan yukarıya doğrudur. Hasatta bitkileri tam olgunlaşması beklenirse alt kapsüllerde çatlama ve dökülmeler görülür. Erken hasatta ise üst kapsüller tam olgunlaşmadığından hasat kaybı olur. Pelemir hasadı başlamadan önce biçerdöverin ayarları çok iyi kontrol edilmelidir. Dekardan alınan verim ekilen çeşidin verim gücüne ve toprak verimliliği ile iklim koşullarına bağlı olarak kuru tarımda 100-250 kg/da arasında değişmektedir. Emniyetli bir depolama için tanelerin rutubeti yüzde 9’u geçmemelidir. Kuru ambarlarda depolanmalıdır. Aksi halde çok çabuk kızışma olur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.