ZİNCİR MARKETLER MECLİS GÜNDEMİNDEYDİ

Bu haber 07 Nisan 2021 saat 8:52 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci toplantısında İYİ Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgin ve Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclis Üyesi Özcan Köklü, zor günler geçiren küçük esnaf için bazı zincir marketlerin yayılmasının önüne geçilmesi için öneride bulundu. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya bu önerilerin yasal olmadığı için uygulanamayacağını söyledi.

SEZGİN: ZİNCİR MARKETLER KÜÇÜK ESNAFI ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Küçük esnafın zor duruma düşmemesi için zincir marketlere ruhsat verilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen İYİ Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Adnan Sezgin; “Bu konuyla ilgili Etimesgut Belediyesi bir karar aldı. Polatlı’nın her yerinde zincir market sarmalı oldu. Şehitlikte de iki tane daha açılmış. Küçük esnafımız zor durumda. Biz belediye olarak buna bir karar alabilirsek ki alabileceğimizi de düşünüyorum çünkü Etimesgut Belediyesi konuyla alakalı bir karar almış.” dedi.

YILDIZKAYA: HAK SAHİBİNE RUHSAT VERMEMEK SUÇ

Hak sahibine ruhsat vermemenin suç olduğunu belirten Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; “Şimdi küçük esnafın yerli esnafın desteklenmesi konusunda en az sizin kadar duyarlı olduğumuzu bilmenizi isterim. Ama hukuken ruhsat alma hakkına sahip birine ruhsat vermemek suçtur. Yani Etimesgut belediyesi böyle bir karar aldı mı bilmiyorum. Basına yansıyan sayın başkanın ifadeleri olduğu doğru bende biliyorum ama bu konuda bir yetkimiz yok. Keşke olsa o zaman bu yetkiyi sonuna kadar kullanırız. Dolayısıyla ruhsat almaya haiz bir işletmeye bizim bir gerekçe sunmamız lazım. Ama komisyon raporunda ifade ettiği gibi zaten bakanlığın önünde böyle bir şey bekliyor. Yani bu belediye yetkilerinin dışındaki bir hadise. Biz yetkileri yasadan alıyoruz.” dedi.

KÖKLÜ: BOŞ DÜKKANLAR KİRALANMIŞ

Bazı zincir marketlerin boş dükkanları kiraladığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclis Üyesi Özcan Köklü; “Bakanlıkta çıkan yasadan dolayı bazı zincir marketler bütün boş dükkanları kiralamışlar yasadan dolayı. Etimesgut aldıysa bizim de alabilme yetkimiz yok mu?” dedi. YETKİMİZ YOK Özcan Köklü’ye yanıt veren Başkan Yıldızkaya; “Yapabilsek yaparız. Yetkisiz bir durumdayız. Hangi gerekçeyle? Yasal bir şey yok. Bu konuyla ilgili inşallah bir düzenleme yapılır. Ama konunun araştırılmasını istiyorum. Sayın başkanın böyle bir beyanatı olduğunu, meclisten böyle bir karar alınmadığını ifade etmiş.” dedi.

POLATLI BELEDİYE MECLİSİ NİSAN AYI İKİNCİ TOPLANTISI YAPILDI

Polatlı Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci toplantısını 5 Nisan Pazartesi günü saat:18.00’da 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Polatlı Belediye Meclisi gündemini 27 madde oluştururken gündem maddelerinden hazır olanlar meclis toplantısında okunarak oylandı. Polatlı Belediye Meclisi toplantısında toplam 9 maddeyi görüştü. Yeni Açılacak Marketler Zincirinin Faaliyetlerinin Kısıtlanması konusu oy çokluğu ile kabul edilirken, iptal-ihdas Kadroları, Polatlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne Taşınmazların Tahsisi, Zafer Malt. 2836 Ada 1 Parselin (Asfalt Plenti) Ankara Büyükşehir Belediyesine Tahsisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Hacımuslu Mahallesinde Bulunan Taşınmaz Tahsisi, Trafo Yeri, Muhtelif Mahallelerdeki Onaylı Mevzii imar Planları ile Yençok Serbest Yapı Koşulu ) Getirilen Alanlarda Saçak Seviyesinin Yeniden Belirlenmesine Ait imar Plan Notu ilavesi, Ankara Polatlı ilçesi Mehmet Akif mahallesindeki Pazar alanının sağlık ve ticaret alanı olarak yeniden düzenlenmesine ait imar plan değişikliği, Sokak Hayvanları için emniyetli yaşam alanı oluşturulması konuları oy birliği ile kabul edildi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.