ZEMİN KATLARIN TİCARET ALANI OLARAK KULLANILMASINA YENİ DÜZENLEME

Bu haber 03 Eylül 2022 saat 11:15 'de eklendi.

Polatlı Belediyesi Eylül ayı birinci birleşim birinci oturum toplantısı Perşembe akşamı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında yapıldı. Ayın ilk meclis toplantısında 12 gündem maddesi yer aldı. Toplantıda gündeme alınan maddeler arasında Dumlupınar Belediyesinin sahne talebi yer aldı. Konu gündeme alınarak plan ve bütçe komisyonuna havale edildi. Konuya ilişkin konuşan Başkan Yıldızkaya; “Kardeş Belediyemiz Dumlupınar Belediyesi, Zaferin 100.yılı kutlama programları kapsamında bir günlük sahne bedelini karşılamamızı talep etti. Bildiğiniz gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi hem Haymana hem de Polatlı’ya sanatçı, sahne ve nakdi destekler veriyor. Biz de Polatlı’dan küçük bir belediyeye kardeşlik protokolümüz kapsamında aynı şekilde destek verebiliriz diye düşünüyorum. Kararı meclisimiz verecektir” dedi. Gündemin beşinci maddesinde yer alan imar planı bulunmayan kırsal yerleşme alanları ve bunların dışında kalan yapılaşma koşulları ile ilgili konu da gündeme alınarak imar komisyonuna havale edildi.

ZEMİN KATLARIN TİCARET ALANI OLARAK KULLANILMASINDA ÜCRET DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Sonrasında komisyonlarda yer alan konulara geçildi. Öncelikle imar komisyonunda yer alan Polatlı’nın ticari alan haritasının çıkarılması konusu hakkındaki karar okundu. Komisyon kararında şu ifadeler yer aldı: “Polatlı Kent Bütününde zemin kat ticaret olarak teşekkül etmiş alanların analiz edilmesine ait önerge konusu incelenmiştir. Daha önceki yıllarda Polatlı İlçesi Kent bütünündeki muhtelif alanlarda yol boyu ticaret olarak teşşekül ettiği karar altına alınan konut kullanımındaki parsellerin zemin katlarının halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ticari faaliyetler için kullanılabilmesine olanak sağlayan, Polatlı Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesince muhtelif tarihlerde onaylanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Revizyonları ve İmar Plan Notu İlavelerinin bulunduğu, Ancak; Ankara Eskişehir Karayolu Kuzey Kesimi 1.Etap 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu imar plan notlarında konut kullanımındaki parsellerin zemin katlarının ticari olarak kullanılabilmesine ait imar plan hükmünün bulunmadığı, Anılan plan sınırında yıllar içerisinde rapor ekindeki krokide belirtilen ulaşım bağlantılarına cepheli konut kullanımındaki parsellere verilen yapı ruhsatlarının artış göstermesi ile mevcut teşekkülün oluştuğu, ayrıca; buna ilave olarak yeni yapı ruhsatı taleplerinde artış yaşandığı hususları tespit edilmiştir. Bu doğrultuda; Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin Parsel kullanım fonksiyonlarına göre yapılaşma koşulları başlıklı bölümündeki 19.maddenin f bendinde belirtilen hususlara uyulması şartıyla komisyon raporu ekindeki ticaret yollarına cepheli konut alanlarının zemin katlarının ticari olarak kullanılabilmesinin uygun olacağına komisyonumuzca karar verilmiştir.”

YILDIZKAYA: KONUTTAN TİCARİYE DÖNMESİNDEKİ ÜCRETLERİN DÜZENLENMESİ GEREKİYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan Yıldızkaya; “2012 yılında bir meclis kararıyla zemin ve giriş katların ticaret alanı olarak kullanılmasına onay verilmiş. Böyle olunca yeni yapılan bir alanda da bu ihtiyaç ortaya çıkıyor. Özellikle Mehmet Akif Basri bölgesinde ticari alan sorunu da var. Ancak burada konuttan ticariye dönmesindeki ücretlerin düzenlenmesi gerekiyor. Vatandaş tabi bu hakkını kullansın fakat buradan kazancını da kamuyla paylaşması gerektiğini şahsen doğru buluyorum.”diye konuştu.

BABALAR İÇİN BİLGİLENDİRME BROŞÜRÜ HAZIRLANACAK

Mecliste son olarak kadın erkek fırsat eşitliği komisyonuna havale olunan ‘Babalar için bilgilendirme broşürü hazırlanması’ konusu hakkındaki rapor okundu. Raporda şu ifadeler yer aldı: “Belediye Meclisimizin 01.08.2022 tarihinde komisyonumuza havale edilen eşit bireyler yetişmesi adına babalar içinde bilgilendirme broşürleri hazırlanması ve eğitim verilmesi amacıyla verilen önerge doğrultusunda; Komisyonumuzca yapılan incelemeler neticesinde; Polatlı Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Basın ve Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Kadın Danışma Merkezi paydaşlarının aracılığıyla broşür hazırlanmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılması komisyonumuzca oy birliği ile kabul edilmiştir.”

GÜNDEM DIŞI KONULAR

Gündemin görüşülmesinin ardından bir sonraki toplantının gündemine alınan maddeler ise şöyle:

– Polatlı Belediyesi bünyesinde kadın ve aile birimi kurulması.

– Polatlı kent genelindeki onaylı imar planlarında zemin katların ticaret alanı olarak kullanılması durumunda alınan ücretlerin revize edilmesi.

– Yerel eşitlik eylem planı kapsamında gece geç saatte yolculuk yapan kadınlar ve çocukların kendilerini güvende hissedebilmeleri için tren garı ve E-90 yolunda Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü, Polatlı Zabıta Müdürlüğünün destek olması için gerekli çalışmaların yapılması.

– Uzundere Belediye Başkanlığının Erzurum Tortum şelalesi bölgesinde Polatlı Belediyesi tarafından Türk Büyükleri anıtı yapılması talebi.

Toplantı sonunda CHP’li Meclis Üyesi Canan Türker gündem dışı söz alarak 30 Ağustos Zafer Bayramının 100.yılı konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.