ZAFERİN 101. YILI DUATEPE’DE KUTLANDI

Bu haber 14 Eylül 2022 saat 10:26 'de eklendi.

13 Eylül Sakarya Zaferinin 101. yıl dönümü için Duatepe’de Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin de katılımıyla kutlama programı düzenlendi.

13 Eylül Sakarya Zaferi’nin 101. yılı kutlamaları çerçevesinde Duatepe’de kutlama programı düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kiriçci’nin de katıldığı programa MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Tuğrul Şahin, Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, asker, gazi, sivil toplum kuruluş temsilcileri, diğer askeri ve mülki erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BAKAN KİRİŞCİ KONUŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, sinevizyon gösterimi ile devam etti. Program daha sonra Milli Savunma Üniversitesi Tarih Öğretim Üyesi Albay Efdal As’ın Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili bilgi vermesiyle devam etti. Ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Tuğrul Şahin konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra kürsüye çıkan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci günün anlam ve önemiyle ilgili konuştu. Program TRT sanatçılarının konseri ve Panterlerin uçuş gösterisiyle sona erdi. ÎTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Temmuz ayında Sakarya’nın doğusuna çekilmek zorunda kalan ordumuz, milletimizin büyük desteği ile kısa sürede yeniden toparlanmıştır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in de komutayı ele almasıyla 1 ay içerisinde düşman yeniden Sakarya’nın batısına atılmıştır. Milli Mücadele’nin en kritik safhasında kazanılan bu zaferle Meclisimizin bulunduğu Ankara’mızı tehdit eden düşman saldırısının önüne geçilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi pek çok yönüyle ve çok önemli sonuçlarıyla tarihte yeni bir dönemin müjdecisi olmuştur. Söz konusu muharebeyle sonuna kadar stratejik savunma yapılırken kazanılan zafer sonrası stratejik taarruza geçildi ve 1922’de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi’ne giden yol açıldı. Çaldağı’nda, Beştepe’de, Karlıtepe’de, Duatepe’de, Mangal Dağı’nda ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ diye başlayan İstiklal Marşı’mıza ilham veren kahramanlarımız, Polatlı-Haymana hattında verdikleri büyük mücadele ile isimlerini, tarihe cesaretleri ve kanlarıyla kazımışlardır.”

BAKAN KİRİŞCİ’DEN KARDEŞLİK VURGUSU

Milli Mücadele adeta son kalesi olan Polatlı-Haymana hattında kazanılan zaferin hikayesinin nesilden nesle aktarılarak İstiklal Harbi’nin hangi şartlarda ve ne büyük fedakarlıklarla kazanıldığının unutturulmaması gerekir. Bu vatan toprağında, o kahramanlar sayesinde özgürce yaşadığımızı, ülkemizin her karışının kanla kazanıldığını her fırsatta hatırlamalıyız. İstiklal Harbi’mizin önemli dönüm noktalarından biri olan Sakarya Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan yolda milletimize moral ve güç vermiştir. Uluslararası alanda Meclisimizin itibarını yükselten Sakarya Zaferi, bağımsızlığın ve nihai zaferin habercisi olmuştur. Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, altında yatan binlerce şehidimizin bizlere emanetidir. Yüce milletimiz en çetin zorlukları, birlik, beraberlik ve kardeşlikle aşmıştır. En güzel zaferleri kardeşlik ruhuyla kazanmıştır. Bin yılı aşkın süredir devam eden kardeşliğimizi zedeleme noktasında hiç kimseye fırsat vermeyiz. Henüz hayatlarının baharında, vatan savunmasına koşan bir Diyarbakırlı ile İzmirliyi, Adanalı ile Edirneliyi buluşturan, yan yana şahadete kavuşturan bizim kardeşlik ruhumuzdur, vatan sevdasıdır. Şehitlerin toprak altındaki naaşları ‘Biz omuz omuza mücadele ettik. Birlikte şehit düştük.” mesajı veriyor. Bu mirası, dünya durdukça bu topraklarda yaşatacağız. Biz, bu topraklarda 1000 yılı aşkın süredir kardeşlik hukukuyla yaşamış, sadece bu coğrafya için değil tüm dünya için barış ve kardeşliğin sembolü olmuş bir milletiz. Kendi topraklarımızda ve dünya coğrafyasında insanların huzurlu yaşamasını istiyoruz. Ancak bugün üzerinde bulunduğumuz bu toprakları, Anadolu insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla geçmişte nasıl canımız pahasına koruduysak, bunu bir kez daha yapmaktan asla çekinmeyeceğimizi herkesin bilmesini isterim.”

2023 İLE BAŞLAYAN DÖNEM ‘TÜRKİYE YÜZYILI’DIR

“Tarihteki destansı direnişlerden birisi de 15 Temmuz 2016’da darbe girişiminde bulunan hainlere karşı gerçekleştirilen topyekun mücadeledir. 15 Temmuz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan etrafında kenetlenen 7’den 70’e tüm milletin zaferidir. 2023 ile başlayan dönem ‘Türkiye yüzyılı’dır. Türkiye’nin sözü dinlenen, bölgesel değil global bir güç olduğu yeni bir döneme adım atıyoruz. 2053 hedeflerimize doğru, sağlam ve güçlü adımlarla ilerlerken, Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her alanda yakaladığımız ivmeyle ülkemizi layık olduğu yere taşıyacağız.”

TARİHİ DOKUYU EN İYİ ŞEKİLDE YANSITAN DÜZENLEMELER GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR

“Sakarya Meydan Muharebesi, Türk milleti için bir ölüm kalım savaşıdır. Atatürk tarafından “Sakarya Melhame-i Kübrası” yani “kan gölü, kan deryası” olarak tanımlanan mukaddes toprakların, binlerce şehidin kanıyla sulanmıştır. Bölge Bakanlık tarafından da 2015’te “milli park” statüsü ile koruma altına alınmıştır. Burada, Bakanlığımız tarafından tarihi dokuyu en iyi şekilde yansıtan düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’mızda 2014 yılından itibaren milli park arazi etüt çalışmaları ile olası kayıp şehitlikleri tespit ettik. Jeoradar sistem ile 283 bin 148 metrekarelik alanı tarayarak bilimsel veriler eşliğinde yaklaşık 153 şehitlik ve 4 bin kayıp şehidimizin izlerine ulaştık. Bu alanların bir kısmında, şehitlerimizin aziz hatıralarına uygun anıtsal şehitlikler yaptık. Sakarya 12. Grup Şehitliği, Mangal Dağı Şehitliği, Eskipolatlı Şehitliği, Kışlahastanesi Şehitliği, İkiztepeler Şehitliği, Evliyafakı Şehitliği tespiti yapılıp ihya edilen anıtsal şehitliklerimizdir. Ayrıca yine arazi çalışmaları ile 121 kilometrelik siper ve mevzi hattı tespit edilip sayısal hale getirilmiştir. Halide Edip Adıvar’ın da bulunduğu “Yunan Mezalimini Araştırma Komisyonu” tarafından 1 hafta boyunca kullanılan Sakarya Köyü’ndeki evin Halide Edip Adıvar ve Kadın Kahramanlar Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Böylece Milli Mücadele’ye katkıda bulunmuş kadınlarda onurlandırılmıştır. Polatlı Kartaltepe ve Haymana Mangal Dağı bölümünde, Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki şehit sayısı kadar, yani 5 bin 713 fidan dikilerek 100. Yıl Hatıra Ormanı oluşturuldu. Bundan sonra da bu mukaddes toprakları koruyup gelecek nesillere aktarmak için çalışmaya, gayret göstermeye devam edeceğiz.”

BİZ İNANDIĞIMIZ İÇİN GÜÇLÜYÜZ

Geçen hafta Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’a ziyarette bulunduklarını anımsatan Kirişci, 3 ülkenin yetkililerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yakıt ve gaz akışının kesintiye uğratılmaması için ilgili ülkelere ricada bulunmasını talep ettiklerini aktardı. Vahit Kirişci, “Ben buradan herhangi bir siyasi ayrım yapmaksızın bu ülkenin tüm evlatlarına sesleniyorum. Bu ülke bugün birtakım sıkıntılar yaşıyor olabilir ama unutmayalım ki biz ne zorluklar gördük, ne cefalar çektik. Biz inandığımız için güçlüyüz. Biz bu aziz millete, bu devlete inanıyoruz ve güveniyoruz. Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın. Elbette bu tür savaşların yaşanmasını istemiyoruz. Rusya-Ukrayna savaşı esnasında, başlangıcında Sayın Cumhurbaşkanı’mızın duruşu nasıl dünya barışına katkı sağlamak noktasında ise bizler de yine millet olarak dünyanın barıştan yana bir tercihte bulunmasını herhangi bir savaş içerisinde olmamasını arzu ederiz. Ama gerektiğinde de biz bu savaştan asla kaçmayız, ödün vermeyiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.