ZAFERİN 100. YILI TÖRENLE KUTLANACAK

Bu haber 30 Ağustos 2022 saat 9:47 'de eklendi.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır. Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan Orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yılı Tüm ülke genelinde olduğu gibi Polatlı’da da coşkuyla kutlanacak.

HER YER BAYRAKLARLA DONATILACAK

Bugün bayram başlangıç saati olan 07.00’den önce tüm kamu kurum ve kuruluşları, iş yerleri, bina, cadde ve sokaklar bayraklarla donatılacak, anayol ve meydanlarda özel ışıklandırma ve süslenme yapılacak, uygun yerlere günün anlamına ilişkin sözler içeren pankartlar asılacak. Bayrak asımında kamu kurum ve kuruluşlarının birinci derecedeki amirlerin, iş yerlerinin sahipleri ve Belediye Başkanlığı sorumludur. Billboard afişleri Polatlı Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanacaktır. İş yerlerine ve binalara bayrak asılması  Belediyece ve İlçe Emniyet Müdürlüğünce izlenip sağlanacaktır. Işıklandırma konusunda elektrik kurumu gerekli teknik desteği sağlayacaktır.

ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULACAK

Çelenk Sunum Töreni saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanında yapılacaktır. Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından çelenkler protokol sayısına  göre koyulacak. Çelenk sunumu bittikten sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen tören yöneticisinin çağrısı üzerine saygı duruşunda bulunulacak. Saygı duruşunun ardından, tüm katılımcılar tarafından İstiklal Marşı söylenerek Bayrağımızın göndere çekilmesi sağlanacak. Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı tarafından görevli bir subayın günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak ve Çelenk Sunumu Töreni sona erecek.

KUTLAMA TÖRENİ

Kutlama Törenleri saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanında 09.30’da Şehitlik Anıtında yapılacak. Resmi kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ve siyasal partiler Cumhuriyet Meydanında yerlerini almış olacaklar. Topçu ve Füze Okulu Komutanlığını tarafından belirlenen bir personel günün anlam ve önemini belirten konuşma yapacaktır. Tören sunuculuğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen öğretmenler tarafından yapılacaktır.

ŞEHİTLİK ZİYARETİ

Saat 09.30’da törene katılanlar tarafından Şehitlik Anıtında çelenk sunulmasına müteakip saygı duruşunda bulunulacak tüm katılımcılar tarafından İstiklal Marşı okunarak Bayrak çekilecektir. Çelenk sunumu ve İstiklal Marşı bittikten sonra, ilçe müftülüğü tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dua edilecek ve Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından Şehitlik Anıtında Şehitlik Defteri imzalanacak.

KAYMAKAMLIK MAKAMINDA TEBRİKAT

Saat 10.00’da Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak beraberinde Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile birlikte tebrikatı kabul edecek. Tebrikata protokol sırasına göre kamu kuruluşları yöneticileri, siyasi parti ve kamu kuruluşları temsilcileri katılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.