(02-09-2021) ZABITA TEŞKİLATININ 195. YILI

Bu haber 02 Eylül 2021 saat 10:13 'de eklendi.

Kuruluş yıl dönümü 1826 yılı olarak kabul edilen “Zabıta Haftası” Eylül ayının ilk haftasında kutlanıyor.

Bulunduğumuz 2021 yılı Zabıta Teşkilatının 195. Yılı olarak kutlanıyor. Her şehirde Zabıta Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Tarihte Zabıtalık görevini 1363 yılında açılan Yeniçeri Ocağı içerisinde yer alan Sehban, Muhtesip ve Mimarbaşılar yürütmüştür.

Daha sonra 1826 yılında kurulan İktisap ve Evkaf Nezareti ile devam etmiştir. Tanzimat döneminde kurulan Zaptiye Nezareti ile bugünkü zabıtanın temelleri atılmıştır.

Zabıta deyimi ilk olarak 1857 yılında İstanbul için çıkartılan Nizamnamede kullanılmaya başlanmıştır. Şehremini Kanunu ile zabıta hizmetleri polis teşkilatı tarafından yerine getirilmiştir.

1930 yılında çıkan kanun ile 1949 ve 1956 yıllarında gerçekleştirilen düzenlemelerle ve son olarak İçişleri Bakanlığı tarafından 2007 yılında çıkarılan Zabıta Yönetmeliği ile teşkilatlanması, kılık kıyafet ve ilgili mevzuatla görevine devam etmektedir.

Zabıta bulunduğu il, ilçe veya beldenin düzenini muhafaza eden, halkın esenlik, sağlık ve huzurunu koruyan, yetkili organların bu amaçla alacakları kararları uygulayarak görevini yürütmekte, çalışma esnasında mesai saati ve tatil günü gözetmeksizin günün 24 saati hizmet veren, Belediyelerin en kapsamlı ve en dinamik görevini yapmakla yükümlü olarak adeta belediyenin aynası konumunda bulunmaktadır.

Her türlü durumdan şikayet etmeden görevini yerine getiren zabıta teşkilatı mensuplarının 195. kuruluş yılını kutluyor, saygı ile selamlıyor ve görevlerinde başarılar diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.