YÜKSEK FİYATLAR ÇİFTÇİYİ ZORLUYOR

Bu haber 07 Ekim 2021 saat 8:56 'de eklendi.

Türkiye’nin en kaliteli hububatının üretildiği Polatlı’da ekim zamanı geldi. Ekimde tohumla birlikte gübrede atılıyor. Gübrenin hammaddesi olan doğalgazdaki aşırı fiyat artışı amonyak üretiminde krize neden oldu. Türkiye, amonyak ve gübre hammaddelerinin yüzde 95’ini ithal ediyor. Dünyada yaşanan doğalgaz ve buna bağlı amonyak krizi, ayrıca dövizdeki artışa bağlı olarak gübreye peş peşe zam geliyor. Çiftçi, yüksek fiyat nedeniyle gübre alamayacak duruma geldi.

AMONYAK ÜRETİMİNİN AZALMASI GÜBRE FİYATLARINI YÜKSELTTİ

Doğalgaza olan talebin artmasına bağlı olarak yükselen fiyatlar, özellikle amonyak üretiminde büyük bir krize neden oldu. Hammaddesi doğalgaz olan amonyak ise büyük oranda gübre üretiminde kullanılıyor. Amonyak üretim tesisleri doğalgazı hem hammadde olarak hem de üretimde enerji olarak kullanıyor. Bu nedenle doğalgaz maliyetindeki yüksek artış amonyak tesislerinin kapanmasına veya üretimin azalmasına yol açıyor. Amonyak üretiminin azalması ise gübre üretiminin azalmasına ve gübre fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Gübrenin azalması ve fiyatın aşırı yükselmesi tarım ve gıdanın geleceğini tehdit ediyor.

HAMMADDE KRİZİ GIDA ÜRETİMİNİ TEHDİT EDİYOR

Türkiye’de de amonyak kullanılan nitratlı ve azotlu gübrelerde sık sık yapılan zamlar çiftçinin gübre maliyetini artırıyor. Gübre üretiminde kullanılan hammaddeler bakımından yüzde 95 dışa bağımlı olan Türkiye, dünyada yaşanan doğalgaz ve buna bağlı amonyak krizi ile dövizdeki artışa bağlı olarak ciddi sorunlarla karşı karşıya. Uluslararası Gübre Derneği (Internatıonal Fertilizer Association) pandemi nedeniyle 2020’de yapamadığı “Sürdürülebilir Bir geleceğe Doğru” konferansını 27-29 Eylül 2021 tarihlerinde Portekiz Lizbon’da gerçekleştirdi. Konferansa dünyada yaşanan doğalgaz krizi ve buna bağlı amonyak sorunu damgasını vurdu. Tarım ve gıdanın geleceğinin ele alındığı konferansta yaşanan hammadde krizinin dünya gıda üretimini tehdit ettiği ifade edildi.

GÜBRELEME VERİM İÇİN ÖNEMLİ

Türkiye’nin hububat ambarı olarak görülen Polatlı’da özellikle yüksek miktarda buğday ve arpa üretimi gerçekleşiyor. Gübre bitkisel üretim için en önemli unsurlardan biri. Bitkilerin büyümesi, hastalıklara karşı direnç kazanması ve gıdalarını üretmesi; bazen de otlayan hayvanların beslenmesi için azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kükürt, demir, mangan, bakır, çinko, bor, molibden gibi kimyasal elementler gereklidir. Bunlar arasında, bitki hücrelerinin yapı taşları olan ve bitkilerin çürümesiyle toprağa karışan azot, fosfat ve potasyum en önemli elementlerdir. Gübreleme, bitkilerin yararlanabileceği maddeleri çoğaltmak, gerekli olan fakat sulamayla akıp giden mineral kaybını karşılamak, toprakta bulunmayan besleyici maddeleri karşılamak için önemlidir. Ancak Polatlı çiftçisi yüksek gübre fiyatlarından dolayı gübre atamayacak gibi duruyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.