Yerel seçimler için oy verme bugün 07.00 itibariyla başladı. Vatandaşlar ise iftar saatinde oy sayım işleminin olup olmayacağını merak ediyor. YSK konuya ilişkin net bir açıklama yapmış sayımın aralıksız yapılacağı kararını kamuoyuna açıklamıştı. Karara ilişkin konuşan YSK Başkanı Ahmet Yener, "Biz inanıyoruz ki tüm siyasi partilerimiz sandık görevlilerinin bu konudaki ihtiyaçlarını gidereceklerdir. Oy sayım işleri de aralıksız devam edecektir" diye konuşmuştu.

YSK'YA YAZI İLETİLDİ

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından Yüksek Seçim Kurulu'na iletilen yazıda, sandık kurullarınca saat 17.00 itibarıyla sayım ve döküm işlemlerine başlanacağı fakat Ramazan ayı içerisinde bulunulması nedeniyle sadece su ile orucun açılması durumunda sağlıklı bir oy sayımının gerçekleştirilemeyeceği , sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir mola verip veremeyeceği konusu gündeme taşınmıştı.

Ysk (2)

"OYLARIN SAYIMI AÇIK VE ARALIKSIZ YAPILIR"

Konuyu değerlendiren ve kararını duyuran YSK, Bahçe Seçim Kurulunun talebinin, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 'Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü' başlıklı 100'üncü maddesinin birinci fıkrasında, 'Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır' hükmünün yer aldığını ifade etmişti.

KARAR OY BİRLİĞİYLE VERİLDİ

YSK'nın Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde de aynı minvalde düzenlemenin yer aldığına vurgu yapan kurul, bu nedenle 'oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğine' oy birliğiyle karar verildiğini kamuoyuna açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan atama bekleyen öğretmenlere müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan atama bekleyen öğretmenlere müjde!

"OY SAYIM İŞLEMLERİ ARALIKSIZ DEVAM EDECEKTİR"

YSK'nin  duyurulan karara yönelik ilgili dün akşam saatlerinde bir açıklamada bulunan Başkan Ahmet Yener ise "Yasal düzenlemede seçim iş ve işlemlerinin aralıksız devam edeceğini düzenlediği için YSK dün aldığı kararda seçim bittikten sonraki sayım ve dökün işlemlerine ara vermeksizin devamını hüküm altına aldı. Bu konuda seçim kurullarının tereddütlerini gidermiştir. (İftar vakti) Biz inanıyoruz ki tüm siyasi partilerimiz sandık görevlilerinin bu konudaki ihtiyaçlarını gidereceklerdir. Oy sayım işleri de aralıksız devam edecektir" dedi.