Üniversite sınavına sayılı gün kala, başvurular da başladı. Öğrenciler ve veliler tarafından sıklıkla aratılan, YKS sınav merkezi tercihi 5 tane zorunlu mu? 2024 YKS sınav merkezi tercihi neden 5 tane? sorularının cevabını sizin için araştırdık. İşte merak ettiğiniz detaylar bu haberde...

YKS sınav merkezi tercihi 5 tane zorunlu mu?

Evet, YKS sınav merkezi tercihinin 5 tane olması zorunludur. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme işlemleri kapsamında, adaylar sınavın gerçekleştirileceği yerleri belirleyebilmektedirler. Bu süreçte, hangi il, ilçe ve okulda sınava gireceklerini tercih etmek mümkündür. Bu tercih işlemi, sınavı geçirmek isteyen adaylar için zorunludur ve bu konuda net olmak gerekirse, sınav merkezi tercihi yapmak mecburidir.

Türkiye, 2024 yılının Ocak ayında turist sayısında rekor kırdı Türkiye, 2024 yılının Ocak ayında turist sayısında rekor kırdı

Sınav merkezi tercihlerini yapmak isteyen adaylar, https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yapabilirler ya da ÖSYM aday işlemleri mobil uygulamasını kullanabilirler. Adaylar, tercihlerini bu platformlar üzerinden güncelleyebilirler. Eğer tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar varsa, ÖSYM aday işlemleri sistemine giriş yaparak tercihlerini belirli bir süre boyunca değiştirebilirler.

2024 YKS sınav merkezi tercihi neden 5 tane?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 1 Şubat Perşembe günü başladı ve 26 Şubat tarihinde sona erecek. Bu süreçte, öğrencilerin YKS sınav merkezi tercihleri üzerine araştırma yapmaları gerekmektedir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), adaylara daha fazla seçenek sunmak amacıyla sınav merkezi tercihlerinde daha fazla esneklik sağlamıştır. YKS başvurularında, öğrencilerden 5 farklı tercih yapmaları istenmektedir. YKS sınav merkezi tercihleri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yapılabilmektedir.