YILMAZ’DAN 100. YIL TEŞEKKÜRÜ

Bu haber 18 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Kurtuluş Savaşı’nın bütün kırılma anlarının Ankara’da yaşandığını bu nedenle Ankara’nın milli mücadelenin karargahı olduğunu vurguladı. Bu süreçte tarihin dönüm noktalarını anma etkinlikleri düzenlediklerini belirten Yılmaz, etkinliklerde yanlarında olan destekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Polatlı Belediyesi, Haymana Belediyesi, Ankara Ticaret Odası,  Ankara Sanayi Odası, Ankara Kent Konseyi’nin bütün bileşenleri ve 6 Milyon Başkentliye teşekkür etti.

YILMAZ: ANKARA MİLLİ MÜCADELENİN KARARGAHI

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Kent Konseyi’nin kuruluşundan bu yana Ankara’nın tanıklık ettiği tarihin dönüm noktaları olan 27 Aralık 1919 Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi, 12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü, 22 Ağustos-13 Eylül 1921 Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi’nin 100. yıllarını kutladıklarını belirtti. Yılmaz: “Ya İstiklal Ya Ölüm dediğimiz Kurtuluş Savaşı’nın bütün kırılma anları Ankara’da yaşandı. Bu sebeple Ankara’nın, milli mücadelenin karargâhı olduğunu vurgulayarak hafızaları tazeledik “dedi.

ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELDİĞİ GÜN, ANKARA EN BÜYÜK BAYRAMINI YAŞADI

27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya geldiği günün ‘Kızılca Gün’ olarak adlandırıldığını ve binlerce seğmenin karşılamak için Dikmen sırtlarına koştuğu günün 100. yılını kutlamak için ‘İyi ki Geldin’ mottosunu kullandıklarını belirten Yılmaz: “ Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık’ta Ankara’ya geldiği gün Ankara’nın en büyük bayramının yaşandığı gündür. O gün bütün Ankara, Atatürk ve arkadaşlarını karşılamak için Dikmen sırtlarına koştu. Bizde tam 100 yıl sonra Ankara Kent Konseyi olarak “İyi ki Geldin” dedik. Kızılay’da binlerce seğmen 100 yıl öncesinde olduğu gibi Ulus’a, Kurucu Meclis’e yürüdük” dedi. İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıl dönümünde Taceddin Dergâhı’nda Mehmet Akif Ersoy’u andıklarını belirten Yılmaz: “İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 100 yıl önce ‘korkma’ nidası ile milletimize cesaret verdiği Taceddin Dergâhı’nda, milli şairimizi rahmetle andık. Bisiklet Meclisi’mizden 150 bisikletçi Anıtkabir gönderinde dalgalanan bayrağı teslim alarak Taceddin Dergâhı’na getirdiler. Atatürk’ün ebedi istiratgahı Anıtkabir ile İstiklal Marşı’nın yazıldığı Taceddin Dergâhı’nı buluşturmuş olduk” dedi.

POLATLI’DA DİRİLİŞ YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRDİK

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında birçok etkinlik hazırladıklarını belirten Yılmaz: “2021 yılını bizim için ayrı kılan bir başka tarihi dönüm noktası ise bir milletin geri çekilişe ‘dur’ dediği, Sakarya Meydan Muhaberesi Zaferi’nin 100. yıl dönümü olmasıydı. Çünkü 238 yıllık geri çekilmenin durduğu, Çal Dağı’nda Türk Ordusu’nun üç asır sonra taarruza kalktığı yerdi Sakarya Meydan Muhaberesi. Bu sebeple 4 Eylül’de Polatlı Sakarya Köyü’nde binlerce insanla ‘Diriliş Yürüyüşü’nü gerçekleştirdik. 12 Grup Şehitliği’nde şehitlerimizi bestekâr Itri’nin Salât-ı Ummiyesi ile andık.  6 Eylül’de “Melhame-i Kübra” belgeselinin ATO’ da galasını yaptık. 4-12 tarihleri arasında  ‘Bayrak Akyer – Muzaffer Güntekin- Ali İhsan Ceylan Futbol Şöleni’ni düzenledik. 32 amatör spor kulübü, sporun birleştirici gücü ile şehitlerimizin aziz hatırasını yâd etti. 12 Eylül’de ise 5. Zafer Turu kapsamında Bisiklet Meclisi’mizden 350 bisikletçi, Ankara Kalesi’nden aldıklarını Türk Bayrağını 60 kilometre pedallıyarak Anadolu OSB Çanakkale Şehitler Anıtı’na götürdüler.” dedi.

6 MİLYON BAŞKENTLİYE TEŞEKKÜR

Bu süreçte gerçekleştirilen anma etkinliklerine yoğun katılım gösteren Başkentliye teşekkür eden Yılmaz: “Gerçekleştirdiğimiz her etkinlikte yanımızda olan ve bizleri destekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Polatlı Belediyesi, Haymana Belediyesi, Ankara Ticaret Odası,  Ankara Sanayi Odası, Ankara Kent Konseyi’nin bütün bileşenleri ve 6 Milyon Başkentliye teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum “ dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.