YILIN İLK HASAT ARPASI SATILDI

Bu haber 16 Haziran 2022 saat 9:15 'de eklendi.

Polatlı’da 2022 yılının ilk hasat edilen Arpası dün Polatlı Ticaret Borsası’nda satışa sunuldu. Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, 2022 hasat yılının üreticiler, tüccarlar ve Polatlı için hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Polatlı Ticaret Borsasında, dün düzenlenen müzayedede yılın ilk arpası satıldı. Sarıoba Mahallesinden Efraim Kaya isimli üreticiye ait arpa 75 dekar alanda tahmini 9 ton hasat edildi. Dün Polatlı Ticaret Borsasında yapılan müzayedede ürünün 100 kilosu sembolik fiyattan açık artırma ile 100 TL/kg satıldı. Geri kalanı 6 bin liradan satışa sunuldu. İlk Hasat ürün arpa Erkan Bozkuş tarafından alındı. Satış sonrasında Başkan Toplu, üretici Efraim Kaya’ya hediyesini takdim etti.

FİYATLAR BU YIL 7 BİN LİRAYA KADAR YÜKSELDİ

Müzayedede açılış konuşmasını yapan Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, ilk hasadın bereket, bolluk, huzur ve barış getirmesini diledi, iyi bir hasat sezonu geçirmek temennisinde bulundu. Başkan Toplu daha sonra yılın ilk ürünü hakkında bilgi verdi. Başkan Toplu, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hasat bayramımız hayırlı olsun. 2021 yılı hasadı ile 2022 yılı hasadı ilk kez birleşti. 2021 yılı hasat döneminden bu güne kadar hiç aralıksız satış oldu. Genellikle Mayıs ve Haziran aylarında satış olmazdı ama bu yıl öyle olmadı. Bu sevindirici bir durum. Üreticimiz artık bilinçlendi, hasadının tamamını sezonda satmak yerine ihtiyacı oldukça satıyor. Bu elbette üreticimizin faydasınadır. Fiyatlar bu yıl 7 bin liraya kadar yükseldi. Bunun sebebi pandemi döneminde yaşanan sıkıntılar ve Ukrayna-Rusya krizi ile birlikte dünyada gıda ürünlerinin fiyatının artması ve döviz kurunun yükselmesi ile fiyatlar 7 bin liranın üzerine çıktı. Bu yıl hasat iyi olursa Polatlı çiftçisinin de gelirinin iyi olacağına inanıyoruz.”

GEÇEN YILA GÖRE CİDDİ BİR REKOLTE ARTIŞI VAR

“Toprak Mahsulleri Ofisinin tahmini rekolte rakamı 19,5 milyon ton. Tarım arazilerimizin bir kısmını kaybettik, buğdaydan kanolaya, soğana, alternatif ürünlere yönelme oldu. İnşallah bu tahmini rekolte hedefi tutturulur. İlk hasat Çukurova’da başladı, Güneydoğu’da devam ediyor, Trakya’da da oldukça iyi. Bizim bölgemiz İç Anadolu’ya baktığımızda son yağışların özellikle yüksek kesimlerdeki ürünlere olumlu etkisi oldu. Baktığımızda geçen yıla göre ciddi bir rekolte artışı var. Fakat Arpada bölgesel olarak genel bir sıkıntı var. Arpa rekoltesi bir miktar düşük.”

LİSANSLI DEPOCULUK İMKANINDAN YARARLANIN

“Üreticilerimiz hala lisanslı depoculuğun getirdiği faydalardan yararlanmıyor. Stopaj muafiyeti ve navlun desteği var. Ayrıca ürününüzü Türkiye ve Dünyada satışa sunma imkanınız var. Geçtiğimiz gün bir arkadaşımız Bingöl’e ürün sattı. Ne olur bu lisanslı depoculuk imkanından yararlanın. Bir de lütfen burada fiyat artırmamak için 10-20 liraya ürününüzü kayıt dışı şekilde satmayın. Borsa satış salonunda 20 lira için satmadığını ürün belki de 100 lira yukarı satılacak. Bunu yapan tüccarları tespit ettiğimizde ceza yazıyoruz fakat üreticiler için bir şey yapamıyoruz.”

POLATLI ÇİFTÇİSİ ÜRÜNÜNDEN DİĞER BÖLGELERE GÖRE %15 DAHA FAZLA GELİR ELDE EDİYOR

“Türkiye’deki üreticiler arasında sizlerin ayrıcalığı var. Siz değerli üreticilerimizin hububatları Türkiye ortalamasının üzerinde satılıyor. Yani Polatlı çiftçisi ürününden diğer bölgelere göre %15 daha fazla gelir elde ediyor. Bu kurum sadece tüccarlarımızın kurumu değil, üreticilerimizin de hak ve menfaatlerini en çok koruyan kurumdur. Tabi ki tüccar arkadaşlarımızın da ticaretini kolaylaştırmak bizim asli görevimizdir. Onların da daha rahat ortamda ticaret yapmasını ve kar etmesini arzu ediyoruz. Polatlı Ticaret Borsası bir denge unsurudur. Tüccarın da üreticinin de hakkını korumak, dürüst ticareti gerçekleştirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz. Ürününüzü sadece bu salonda satmıyoruz. Ofisinde bilgisayar başında fiyat verenler var. Yani ürün satışınızı dışa açıyoruz. Tabi tüccarlarımız çoğunlukla görerek almayı tercih ediyor. Onun içinde ileride yüksek çözünürlüklü bir kamera ile görüntü ulaştırmayı düşünüyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.