Yıldızkaya: CHP yine dersine çalışmamış!

Bu haber 15 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi’nin Ekim ayı son oturumunda Polatlı Belediyesi’nin 2021 yılı bütçe performansı görüşmelerinde CHP grubunun yaptığı eleştrilere yanıt veren Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Anlaşıan CHP yine dersine çalışmamış. Şükürler olsun Polatlı Belediyesi tıkır tıkır işliyor” diyerek yanıt verdi.

BÜTÇEMİZİN GERÇEKLEŞMESİ NE KADAR İYİ OLURSA BU ŞEHİR O KADARLIK HİZMET ALIR

Yıldızkaya, “Arkadaşlarımız eleştirilerini yaptılar makul çerçevede, kabul ettiklerimiz kadar etmediklerimiz de var. Bütçemizin hayırlı olmasını diliyorum tekrar yüce Mevla bize yüksek gerçekleştirmeyi nasip etsin. Bütçemizin gerçekleşmesi ne kadar iyi olursa bu şehir o kadarlık hizmet alır bundan rahatsız olmamak gerekir ama rakamlar yalan söylemez rakamları doğru okumak gerekir. Az önce Cumhuriyet Halk Partili iki arkadaşımız da nerden aldılar rakamları bilmiyorum ama ben şunu söyleyeyim, 2014 yılı bütçesi malumunuz nisan ayında göreve geldik seçim sonrasıydı, o bütçe doğru düşük bir gerçekleşme var yüzde 57, 2015’i biz yaptık oran yüzde 98.57 , 2016’yı yaptık oran yüzde 91.31, 2017’yi biz yaptık oran yüzde 81.58, 2018’i biz yaptık oran 74.35, bunlardan bunların her birinden 2015, 2016, 2017, 2018 bütçelerinden de artı 10 daha koyun olayları burada söyleyeyim.” dedi.

BU YIL POLATLI BELEDİYE BÜTÇESİNİN YÜZDE 80 YADA 85 ORANINDA GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ

 Yıldızkaya, “Bir yasa var yürürlüğe girmeyen bir yasa var sürekli erteleniyor. Şehrin bütün temizlik hizmetleri haktan tahsil edilecek gibi bir yasa var ama hep ertelendi. Biz onun için her yıl bütçeye ne olur ne olmaz hesabı 10 milyon fazla koyduk, dolayısıyla bizim gelir gerçekleşme oranlarımızda dediğim gibi ilk üç yıl, ilk iki yıl 2015,2016 neredeyse yüzde 100 olur onu ilave edersek 2017 de yüzde 90 olur, 2018 de 85 olur. Bu yılki bütçemiz şuana kadar 9 ayda 90 milyon gerçekleşmiş durumda şuana kadar. Yani bu yılın ilk 6 ayını esas alıp işte bütçe yüzde 40’ta kaldı diye bir şey yok böyle bir şey olmaz. Altı ayı neden baz alıyorsunuz. Biz inşallah bu yıl yüzde 80 ile 85 arasında bir oran bekliyor. Bu yıl Polatlı belediye bütçesinin yüzde 80 yada 85 oranında gerçekleşmesini bekliyoruz.” dedi.

BU YIL PANDEMİYE RAĞMEN PERFORMANSIMIZ GAYET İYİ

Yıldızkaya, “Ülkede ekonomik kriz olabiliyor mu olabiliyor 2018 yılında bu yıl pandemiye rağmen performansımız gayet iyi çünkü birçok gelirlerimiz azaldı. Bunları makulde görmek lazım, buna kimse temas etmiyor kimse bunları söylemiyor. Dolayısıyla gerçekleşmelerde son iki yıllık süreçte eksiğimiz var kabul ederim ama ondan öncesinde biz hedeflerimizi tutturmuşuzdur. Bunu Polatlı’da kamuoyu tarafından arkadaşlarımız tarafından bilinmesini istiyorum.” dedi.

YİNE DERSİNE ÇALIŞMAMASI İHSAN BEY YADA BİLMİYOR

 Yıldızkaya, “İhsan bey 200 milyon yapalım da hani borçlanırken de 20 milyon borçlanır yüzde 10 diyor işte yine dersine çalışmaması ihsan bey yada bilmiyor olabilir. Arkadaşlar bizim borçlanma yetkimiz ve sınırımız gerçekleşen bütçenin yüzde onun yeniden değerlen çarpımı yapılır bu kadar basit 500 yazınca 50 mi borçlanacağız o zaman. Böyle bir şey yok bütçemiz ne kadar gerçekleşmiş 150 milyon, onun çarpımı ile çıka rakamda borçlanırsınız. Buda ayıp değildir, herkes bunu böyle yapar geçen günde konuştuk burada. Daha geçen Büyükşehir 100 milyon borçlandı, borçlanma yetkisi aldı en azından. Bizim aldığımız borçlanma yetkisi de yüzde 10 civarındadır her yıl. Şuana kadar kullanmadık bu yıl için 2020 yılı için aldığımız 11 milyonluk borçlanmanın 2 küsürünü aldık geri kalanını belediye binasının yapımı için kredilendirildi ama hala başlamadı, iş başlamadı çünkü dolayısıyla bir sıkıntı yok. dedi.

BORÇLANMA RET, SATIŞ RET VERDİNİZ E O ZAMAN NASIL GERÇEKLEŞECEK BÜTÇE

Yıldızkaya, “İhsan bey kiralara zamlar yapıldı, ya burada kira zammı falan yok ihsan bey onu encümen yapıyor, yani oranı meclis belirlemiyor kiraları bunu da bir eksik olarak söylediğini ifade etmek istiyorum. Tabi gönlümüz ister ki bütçe fazla versin, borçlanma ret, satış ret verdiniz e o zaman nasıl gerçekleşecek bütçe, ben size sorayım yani bizim uyguladığımız tedbirler dışında bir yöntem varsa söyleyin diyorum, ben onu uygulayacağım, şöyle bir gelirden gidebiliriz deyin, bir tanecik öneri sunun ben de onu uygulayayım. Biz dünyayı yeniden keşfetmiyoruz her şey ortada bütün belediyeler bu şekilde yönetiliyor, bu şekilde borçlanıyor.

 BİZ TEKEDEN SU ÇIKARTIYORUZ, YUMRUĞU SIKIYORUZ HER BİR KURUŞU DİKKATLİ HARCIYORUZ

Yıldızkaya, “Şunu dersiniz siz çok savurgan bir belediyesiniz, onun için derseniz onu da sorgulamanız gerekir, yok nerede hangi kalemimizde savurganlık var, onunda bilinesini isterim hangi kalemimizde savurganlık var biz tekeden su çıkartıyoruz yumruğu sıkıyoruz her bir kuruşu dikkatli harcıyoruz. Hani çok sıkça konuşuluyor makam araçları meselesi var ya köpürtülüyor köpürtülüyor burada daire amirlerimiz var hiçbirinin makam aracı var mı, bir tanesinin makam aracı var mı yok belediyenin 4-5 tane binek aracı var ihtiyacı olan biner bizde öyle savurganlık diye bir şey yok.” dedi.

GELİR GETİRİCİ BİR ÖNERİNİZ YOK GELİR ARTTIRICI ÖNERİNİZ YOK AMA SÜREKLİ BİR ELEŞTİRİ VAR

Yıldızkaya, “İşlerimiz var geçen seneki bütçemiz 150 milyon bu sene 160 civarı planlıyorduk hedefimiz oydu ama kartaltepe konutları bizi buna itti bütçe bu yüzden şişik. Onları da satmadan yapamayız zaten, yapmayalım mı o bloklar öyle kalsın mı böyle ellemeyim mi yani tabii yapacağız nasıl yapacağız sat yap yapacağız iki blok gitti Allah’ın izniyle oradan kalan 45-50 dairemizi nakite çevireceğiz yüce meclisimizin onayını alarak, sizlerin desteğini alarak. inşallah ondan sonra satacağız diğerlerine başlayacağız yöntem bu bizim ölçeğimizdeki bir belediye için 150 milyonluk bir bütçe çok büyük değil. Belediye binasını yapmayacakmıyız tabi ki yapacağız. Yani gelir getirici bir öneriniz yok gelir arttırıcı öneriniz yok ama sürekli bir eleştiri var ben bunların doğru olmadığını düşünüyorum.” dedi.

 ŞÜKÜR BELEDİYE TIKIR TIKIR İŞLİYOR

Yıldızkaya, “arkadaşlarımızın biraz daha temkinli olmalarında fayda var diye düşünüyorum bu bütçe tahmini bütçe zaten tahmini bütçe yapıyoruz, biz ülkenin geleceğini bilemiyoruz ki ben 2018’in Ağustos ayında ki ekonomik krizi nereden bilebilirim. Ben 2020 yılının Mart’ında ki bu covid’i nereden bilebilirdim biz tahmini bütçeler yaptık. Şükür belediye tıkır tıkır işliyor var olan bir miktar borcumuz zamanında ödüyoruz kapımızda haczimiz yok, işçimizin memurumuzun haklarını zamanında ödüyoruz. Yatırımlarımızı devam ettiriyoruz zaten bir sürü proje hayata geçmiş bazıları da tabii ki biz şuanda devam ettiriyoruz. Bazı tariflerden arkadaşlarımızın notlarını düştüm, harçlardan inşaat harçları ile ilgili arkadaşlar müteahhit daire yapıyor satıyor 500 bin liraya ödediği harç yüzde 1 yani bu çok bir harç mı bizim harçlarımız muadil belediyelerin çevre belediyelerinkinden çok çok azdır bunu incelerseniz görürsünüz. İnşallah bu yıl daha yüksek bir oranda gerçekleşmeyi sağlarız diye ümit ediyorum bunun için gayret göstereceğiz. 2019 yılı bütçesi bitmiş 2020 bitmiş öyle bir şey değil 2020 yılı bütçesi 90 milyon şu anda hedef 130 milyon bu da yüzde 85 yapar hemen hemen hedef bu bunu planlıyoruz inşallah gerçekleşir. bütçemizin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.