YILDIZKAYA: BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ ÖNEMLİ BİR KARARA İMZA ATTI

Bu haber 13 Temmuz 2020 saat 9:27 'de eklendi.

Uzun zamandır tartışmalara konu olan ve Gerede suyunun Polattlı’ya getirilmesine yönelik Ankara Büyükşenir Belediye Meclisi’nden dört partinin ortak ortak kararıyla ASKi borçlanmasına “evet” oyu kullanmasıyla birlikte Polatlı’nın içilebilir bir suya kavuşması hayali gerçek oldu. Bu kararla birlikte ASKİ‘nin borçlanma talebine, tüm partilerin oy birliği ile 472 milyon TL borçlanma yetkisi verildi. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, bu gelişmenin ardından bir basın topahntısı düzenleyerek sürece dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yıldızkaya, “Nihayetinde geldiğimiz noktada şahsımın ve daha çokta Ankara büyükşehirde ki bütün belediye meclis üyelerimizin altını çiziyorum, MHP li sayın üyelerimizin Ak Partili ’li sayın üyelerimizin CHP ve İYİ partili sayın üyelerimizin gayretleriyle yaptığımız girişimlerle gruplar üzerinde kurduğumuz baskıyla bir uzlaşma ortamı sağladık. Bu noktaya gelmiş olmaktan Ankara büyükşehir belediyesinde bütün Polatlı olarak ortak hareket etmiş olmamızdan ve sonuç almış olmamızdan son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

BÜŞÜKŞEHİR MECLİSİ ÖNEMLİ BİR KARARA İMZA ATTI

 Başkan Yıldızkaya “Ankara Büyükşehir meclisi önemli bir karar aldı. Hatırlarsanız geçen Kasım ayında ASKİ’nin Ankara’daki 13 ilçedeki yatırımlarını kapsayan bir borçlanma talebi vardı. Bu konu hem Ankara kamuoyunda hem ilçemiz kamuoyunda hatta zaman zaman da ulusal televizyon kanallarında haber olarak gündemi çokça işgal etti. Burada aslında çok basit bir ayrım söz konusuydu muhalefet kanadı biz bu işi yaptırmayız demediği gibi iktidar kanadı da yapmam demiyordu. Sorun şuydu Ankara Büyükşehir riyaseti konuyu borçlanma ile yapmak isterken muhalefet kanadı borçlanmayınız, öz kaynaklarla yapınız demişti fakat konu istemediğimiz şekilde düne kadar uzamış oldu. Aslında sadece Polatlı’yı değil 13 ilçeyi ilgilendiriyordu ama tartışmaların merkezi odağı, öznesi de Polatlı oldu” dedi.

BİZ MHP GRUBU OLARAK 2018’DE BU ÖNERİYİ SUNMUŞTUK

 Başkan Yıldızkaya “6360 sayılı Büşükşehir yasası ile 2014 seçiminden sonra yürürlüğe girdi. Burada bütün yetki, sorumluluk, kaynak Büyükşehir belediyesine devredildi dolayısıyla bu konudaki yetkide Büyükşehir belediyesinde. Biz geçen dönem 2014- 2019 döneminde Milliyetçi Hareket Partisi olarak 2018 yılıydı grup olarak Ankara büyükşehir belediyesine bir önerge verdik. Ankara suyunun Polatlı’ya getirilmesi ile ilgili amacımız şuydu 80 kilometreden gelen bir suyumuz var, içilemeyen bir suyumuz var, eski yorgun bir hat var sık sık da arıza veriyor. Niyetimiz Ankara suyunun Polatlı’ya getirilerek Polatlı’nın bu kronik su sorunun nihai çözümünü sağlamaktı” dedi.

HAKSIZ ELEŞTRİLERE MARUZ KALINDI

 Başkan Yıldızkaya “Harsınız 2019 yılı borçlanma talebimize ve 2020 borçlanma talebimizde CHP grubu ret vermişti ama buna rağmen biz ASKİ’nin bu borçlanma talebine evet verilmesi gerektiği kanaatimizi paylaştık. Tabi bazı çevreler bunu politize etti bazı arkadaşlarımız haksız yere eleştirildi hatta konu ulusal kanallara malzeme edildi. Hizmet engelleniyor gibi bir kamuoyu oluşturulmak istendi. Bırakın Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerimizi bu şehirde bir tek şahıs bile bu sorunun çözülmesine asla karşı gelmez ama konuyu karşıtlık özelinde ele alarak Türkiye’nin değişik illerinden Ankara’dan, İstanbul’dan, İzmir’den, Antalya’dan, Eskişehir’den klavye başında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan ve arkadaşlarımızı, bütün meclis gruplarını haksız yere eleştirenleri de kınamak istiyorum. Ben şahsen Polatlı’nın o eski borularla çürümüş borular görüntüleriyle Türkiye kamuoyunda olmasından duyduğum üzüntüyü de belirtmek istiyorum. Tabi eski bir hattımız var ama Polatlı zehirli sular içmiyor, Polatlı dün de bunu ifade ettim çünkü hem ASKİ raporları her ay yapılan hem de İlçe Sağlığın yaptığı analizlerde böyle bir sıkıntının olmadığı çok net görünüyor” dedi.

POLATLI’NIN 7 BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİNE VE PARTİ GURUPLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

 Başkan Yıldızkaya “Geldiğimiz noktada şahsımın ve daha çokta Ankara büyükşehirde ki bütün belediye meclis üyelerimizin altını çiziyorum, MHP li sayın üyelerimizin Ak Partili ’li sayın üyelerimizin CHP ve İYİ partili sayın üyelerimizin gayretleriyle yaptığımız girişimlerle gruplar üzerinde kurduğumuz baskıyla bir uzlaşma ortamı sağladık. Hatta dün talep edilen miktarın yüzde 30 fazlası borçlanma yetkisiyle Ankara Büyükşehir belediyesine devredildi. Ben buradan özellikle Polatlı’daki 7 belediye meclis üyemize bütün gruplara teşekkür ediyorum. Su konusunun bir polemik haline dönüştürülmesi son derece yanlıştı, çünkü temel bir ihtiyaçtır her türlü siyasi mülahazanın ötesinde olması gereken bir ihtiyaçtır. Geçte olsa bu noktaya gelmiş olmaktan Ankara büyükşehir belediyesinde bütün Polatlı olarak ortak hareket etmiş olmamızdan ve sonuç almış olmamızdan son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Artık beklentimiz bir an önce bu yetkiden sonra hazırlıkların yapılması ihalenin gerçekleşmesi ve Polatlı’nın bu hakkettiği hizmeti almasıdır. Bütün beklentimiz bunun içindir inşallah bundan sonraki sürecin takipçisi olacağız” dedi.

 YILDIZKAYA KARARIN ALINMASINDA BASININ ETKİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

 Gazetecilerin “Basının bu kadar konunun üstüne düşmesive gündem oluşturması bu kararın çıkmasında etkili oldu mu?” şeklindeki soruyu da değerlendiren Başkan Yıldızkaya “Mesele biz bu işi yaptırmayınız ötesinde bir takım siyasi gerekçelerle bu kararalar alınmıştı biz az önce ifade ettiğim gibi suyun şehir için çok önemli bir konu olduğunu bunun her türlü siyasi münalazanın ötesinde olduğunu bir ihtiyaç olduğunu mutlaka destek verilmesi gerektiğini her platformda dile getirdik. Gruplarla, Grup Başkanlarıyla, Genel merkezlerimizle görüştük bu konuda çaba saffettik, sağ olsunlar onlarda haklılığımızı şehrin bu talebine duyarsız kalmadılar. Aslında bu iş Temmuz ayına kalmazdı ama pandemi sürecinde belediye meclisinin uzun bir dönem toplanamamış olması işi bu noktaya kadar getirdi. Aslında bizi hedefimiz bunu çok daha erken bir şekilde tamamlayabilmiş olmaktı. Ben gündeme geldiğinde de sanırım aralık ayı meclisindeydi orada da ifade etmiştim kimse merak etmesin bu soru çözülür bu sorunu çözmek için her şeyi yapacağız demiştim. Dediği gibi pandemi süreci olayı birkaç ay öteledi ama sonuçta bütün herkesin gayretiyle bu iş olmuş oldu ve bu kararı da Ankara’da ki bütün parti gruplarının ortak almaş olması önemli bir husustu. Zaten değerli arkadaşlarım büyükşehirlerde birçok karar oy birliği ile geçiyor ama bazı konularda da oy birliği sağlanamıyor bu da belki demokrasinin sonucu dolayısıyla bir oybirliği sağlanmış olması güçlü bir iradenin ortaya çıkmış olması fevkalade önemlidir diye düşünüyorum. Ben şehrin belediye başkanı sıfatı ile bununla ilgili memnuniyetimi belirtmek istiyorum herkesin bunda payı var hepimizin gayreti var” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.