YILDIRIM: ÇEVREYE DUYARLILIĞIMIZI ARTTIRMALIYIZ

Bu haber 17 Haziran 2021 saat 11:22 'de eklendi.

Çevre kirliliği gittikçe önlenemez bir hal alıyor. Doğal çevrenin kirlenmesi de bütün ülkelerin ortak sorunu haline geldi. Sağlımızı tehdit edecek bir çevrede yaşamak istemiyorsak  doğal çevremizi korumak bizlere düşüyor. Her yıl Çevre Koruma Haftası’nın anlam ve önemine dair etkinlikler düzenleniyor. Polatlı Belediyesi Çevre Mühendisi Volkan Yıldırım Çevre Koruma Haftası’nın anlam ve önemine dair farkındalığa değindi.

ÇEVRE KAVRAMINI BİLMEMİZ GEREKİYOR

Polatlı Belediyesi Çevre Mühendisi Volkan Yıldırım, çevreyi korumanın anlamından ve öneminden bahsetmenin yolunun öncelikle çevre kavramının ne demek olduğunu bilmekten geçtiğini vurguladı. Yıldırım ”Çevreyi en basit tabirle ,canlı cansız tüm varlıkların birlikte bulundukları ortam olarak ifade edebiliriz. Son yıllarda artan çevresel sorunlar ,çevre hassasiyeti  ve çevreyi korumanın önemi noktasında bir dönüm noktası olmuş ,bilinçlendirme çalışmaları ,yasalar ve yönetmeliklerle çevrenin korunması hedeflenmiştir. Her yıl 5-11 haziran tarihlerinde kutlanan Çevre Koruma Haftası gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakabilmek , çevreye duyarlı davranmak ve sorumluluk almak noktasında son derece önem arz etmektedir.” dedi.

ÇEVRE EĞİTİMİ ÖNCE AİLEDE BAŞLIYOR

Yıldırım, çevreye karşı sorumlu olduğunun farkında bireylerin yetişmesinin eğitimle mümkün olduğunu vurgulayarak “Tabi ki eğitimi verecek kişilerin öncelikle bu sorumluluğu taşıması gerekir. En basit duyarlılık ve bilinç elindeki çöpü, ambalajı ya da izmariti yere atmamak en yakın çöp kutusuna atmak olarak tanımlayabiliriz. Ancak bunun yanında su ve enerji tasarrufu, sanayi atıklarının nehirleri gölleri hatta denizleri kirletmesi, hava kirliliği gibi çok daha önemli sonuçları olan durumların bilincine ve sorumluluğuna ulaşmak çok önemlidir. Eğitimin ailede başladığı gerçeğini göz önüne alırsak en iyi eğitim örnek olmaktır. Sonrasında Okullarda yada yerel yönetimler vasıtası ile farkındalık çalışmaları yapılarak toplum bilincini artırmak mümkün olacaktır.” dedi.

İLÇEDEKİ YEŞİL ALANLAR NEFES ALMAMIZDA ÖNEMLİ YERE SAHİP

İlçemizde yapılan park ve bahçelerin şehrin nefes almasında çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Volkan Yıldırım, ”Şehri yeşillendirmek ve ağaçlandırmak kadar bunu sürdürülebilir kılmakta bir o kadar önemlidir. Mevcut yeşil alanların korunması, bakımı için sorumluluk sahibi insanlar özveri ile çalışmalarını gerçekleştirerek şehrin nefes almasını ve yaşanabilir olmasını sağlayacaklardır.” dedi.

 HER ATIK ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ OLUŞTURUYOR

Yıldırım, çevre sorunlarından en önemlisinin hızlı nüfus artışı, göç ile plansız kentleşme sorunu oluşturduğunu dile getirerek” Ülkemizde özellikle büyük kentlerde kalitesiz yakıt kullanımından dolayı hava kirliliği büyük boyutlara ulaşmıştır. Son yıllarda doğal gaz kullanımın yaygınlaşması ile hava kirliliğinde azalmalar görülmeye başlanması da olumlu bir gelişmedir. Toprak kirliliği de bir çevre sorunu olarak ele alınmaktadır. Tarım alanlarında düzensiz ve fazla zirai ilaç kullanımı toprak kirliliği sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tarımsal üretim de yapılan vahşi sulamalar su kaynaklarının hızlı bir şekilde tükenmesine sebep olmaktadır. Atıkların kaynakta ayrıştırılmaması ve geri dönüşümün yaygınlaştırılmaması söz konusu  çevre kirliliğini oluşturan plâstik maddeler, cam ürünleri ve metalik maddeler gibi katı atıkların bertaraf edilmesinde sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır.” dedi.

ÇEVRE SORUNLARINI ÇÖZMEK HEPİMİZE DÜŞÜYOR

Yıldırım ,çevresel sorunların tespitinde ortak çözümler aranmasını gerektiğini savunarak “Çevre konusunda gelecek nesillerin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yapılacak olan protokol ile bir çerçeve içerisinde belirlenerek bir an önce başlamalıdır. Çevresel sorunların tespiti ve çözümünde sivil toplum örgütleri ile iletişime geçilmeli ve ortak çözümler aranmalı, Kamu ve Sivil Toplum birlikteliği sağlanmalıdır. Plansız ve çarpık kentleşmenin önüne geçmek için şehir planları ve imar planları çevresel değerler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir. Oluşan ambalaj atıklar minimize edilmeli ya da kaynağında ayrıştırılması sağlanmalı, enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmalı, çevre sorunlarının önüne geçilebilmesi adına çıkartılan yasal düzenlemelerin sıkı bir şekilde takip edilmelidir. “dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.