YILAN HİKAYESİ!

Bu haber 18 Mayıs 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Uzun süredir imar çalışmalarının sürdüğü ve büyük tartışmalara sebep olan, sürekli olarak itirazlar, yeni düzenlemelerle gündeme taşınan, son olarak Belediye Meclisi’nde gündeme gelerek imar plan notu ilavesi yapılan Üçpınar – Şehitlik imar melesinde yeni bir gelişme daha yaşandı. Yeni imar planı revizyonu için askıya çıkıldı. Ancak hak sahiplerinden askı sürecinin son gününde Danıştay’a itiraz yapıldığı öğrenildi. Yapılan itirazla birlikte Üçpınar – Şehitlik mevkiinde imar ile ilgil konularda taşlar yeniden dizilmiş oluyor.

ÜÇ PINAR İMARI YENİDEN GÜNDEMDE

Bilindiği gibi Ankara 13. idare Mahkemesi Üç Pınar İmar planının imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle durdurulması kararı vermişti. Yapılan şikâyetle gündeme gelen Üç Pınar konusu ilçede ilk tartışma konusu haline gelmişti. Bu çerçevede mahkeme bölgedeki Üç Pınar İmar planının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle durdurma kararı almıştı. Bu gelişmeler konuşulurken son olarak Üç Pınar İmar planı kararı Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi kararıyla kaldırılmıştı. Fakat son olarak kamuoyunda konuşulan gelişmeler bölgede bulunan yapılaşmaya yeniden gözleri çevirdi. Konu ile ilgili iddialara göre mahkeme kararında şerh bulunduğu ve bölgede yeni inşaat ruhsatı verilmediği ifade ediliyor. Polatlı Belediyesi tarafından mecliste 15 kat – 1,08 emsal verilmesi kararının ise büyükşehir meclisinde şuanda beklediği öğrenildi. Üç Pınar planında son zamanlarda sürekli gündeme gelen mahkeme ve iptal söylemleri bölgeden daire alan veya yatırım yapan müteahhitleri hak sahiplerini de tedirgin etmeye başladı. Özellikle planın tamamında yapılan ciddi DOP-GOP kesintileri yüzünden arsa sahipleri de mağduriyet yaşarken ruhsat ve iskan konusunda çıkan söylemlerde işin farklı boyutunu ortaya koyuyor. Kamuoyu Üç Pınar imarı hususunda net bir açıklama yapılarak akıllarda kalan soru işaretlerinin giderilmesini bekliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.